Vatastānā tapis likums pret zoļļiem-pašiņu taisītājiem: labākie gadījumi un sekas

Vatastānas parlaments beidzot ir izdevis likumu, kas diemžēl aizliedz vatņiku militārpersonām lietot ierīces, kas pieslēgtas internetam. Turklāt ar prātu neapveltītajiem narcisiem ir liegts publicēt informāciju par dienestu vatņiku armijā un kara daļām, kurās tie nīkuļo. Šis likums liedz Vatastānas militārpersonām izplatīt jebkādu informāciju par armiju, un aizliedz sniegt intervijas žurnālistiem par dienestu, kā arī pie viņiem nedrīkst atrasties da jebkādas ierīces, kas spēj ierakstīt un saglabāt informāciju, ko pēc tam viegli varētu nopublicēt internetā. Īsāk sakot, vatņiku karavīru vidū drīz vajadzētu pieaugt pieprasījumam pēc vecajām nokijām un semkām!

Neskatoties uz to, ka Vatastānas un pasaules mediji tagad cītīgi ziņo par attiecīgo likumu, jau labu laiku atpakaļ Vatastānas blatnā vadība ar mainīgām sekmēm bija centusies ierobežot karavīrus brīvībā izplatīt informāciju un lietot gudros telefonus karabāzēs.

Attiecīgajā attēla redzama trofeju siena ar narcisiem atņemtajiem gudrajiem telefoniem, kas skaisti pienagloti pie sienas kādā no Vatastānas karabāzēm.

Vatastāna nav vienīgā „valsts”, kurā ir pieņemts šāds likums. Piemēram, arī Turcija neļauj saviem karavīriem izmantot gudros telefonus. Ieviešot attiecīgās izmaņa likumos 2015.gadā krasi pieauga pieprasījums pēc parastajiem mobilajiem telefoniem bez interneta pieslēguma Turcijā.

Labākie gadījumi!

Nav īsti skaidrs, kurš bija tas īstais no pēdējo piecu gadu laikā uzņemtajiem vatņiku karavīru pašiņiem, kurš lika pamatus attiecīgajam vārda brīvību ierobežojošajam likumam. Kaut gan attiecīgais likums varēja tapt pateicoties vairākām izmeklēšanām, ko veiksmīgi paveica žurnālisti, izmantojot Vatastānas karavīru mīlestību pret sociālajiem medijiem.

Pašiņu meistara un kucēnu mīlētāja Bato Dambajeva gadījums

2015.gadā cienījamais un attapīgais žurnālists Saimons Ostrovskis uzņēma priekš VICE News dokumentālo filmu ar nosaukumu „Pašiņu Karavīri: Krievija Ierodas Ukrainā” („Selfie Soldiers: Russia Checks in to Ukraine”). Par pamatu šai Vatastānas noziegumus atmaskojošajai filmai kļuva Bellingcat komandas veiktā izmeklēšana, kas tika uzsākta pēc Novaja Gazeta žurnālistes Jeļenas Kostjučenko sensacionālās reportāžas.

Šajā dokumentālajā filmā, kas pievienota mazliet augstāk, tiek parādīts kā jaunais Vatastānas armijas karavīrs Bato Dambajevs no 37.Motostrelnieku brigādes (Kjahta, Burjatijas republika) internetā nopublicēja bildi, kurā viņš redzams blokpostenī Ugļegorskas pilsētā, Ukrainas Doņeckas apgabalā kaujas laikā par Debaļcevu. 2015.gada sākumā Bato bija nopublicējis ļoti daudz fotogrāfiju, kurā redzama vatņiku kara bāze Rostovā, kas atrodas netālu no Ukrainas robežas.

Vadoties pēc Bato nopublicētajām bildēm, Saimons atkārtoja Bato ceļojumu pa Vatastānu un Ukrainu, atdarinot dažas no Bato uzņemtajām bildēm, arī to fotoattēlu, kas tika uzņemts Ugļegorskā.

Fotogrāfiju ģeolokācija varētu būt ļoti ticama, bet fotogrāfijas atdarināšana viens pret vienu, tādā pašā rakursā un vietā, tāpat kā to izdarīja Vatastānas kaujinieks, vairs neliek šaubīties par to, kur tad īsti tika uzņemta attiecīgā karavīra bilde.

Dažas bildes, kuras Bato bija nopublicējis VK sociālajā medijā varētu uzskatīt par ne pārāk bīstamām Kremlim. Piemēram, Bato un daži viņa dienesta biedri no nometnes padalījās ar dažām bildēm, kurās viņi redzami ar diviem visfotogēniskākajiem nometnes iemītniekiem, proti, haskija kucēniem.

Vēl gadus pēc tam, kad Bato un viņa vatnie kolēģi bija nofotografējušies ar kucēniem pirms došanās tālāk uz Debaļcevu, Vatastānas rīkļurāvēju pulku papildinājušie jaunienācēji, pēc nokļūšanas tanī pašā nometnē, atkal un atkal publicē bildes ar tiem pašiem haskijiem, kuri jau ir krietni pieauguši.

MH17 un 53.brigādes gadījums

Buk pretgaisa aizsardzības sistēmas, kas notrieca bēdīgi slaveno MH17 pasažieru lidmašīnu, pārvietošanos varētu arī mierīgi izsekot bez sociālo mediju palīdzības. Neskatoties uz to, šo uzdevumu padarīja daudz vieglāku paši Kurskas 53.Pretgaisa aizsardzības brigādes vatņiki.

Kā jau ir izklāstīts mūsu 115 lappušu (tā nav drukas kļūda) izmeklēšanas atskaitē, kas tika nopublicēta 2016.gadā, Vatastānas 53.brigādes karavīru atstātās pēdas internetā ļoti palīdzēja rekonstruēt šīs kaujas vienības struktūru un virsnieku sastāvu, kā arī iegūt ļoti svarīgu informāciju par šo brigādi, kas 2014.gadā lēja nevainīgu cilvēku asinis Austrumukrainā.

Attiecīgā sistēma, kas notrieca MH17, 2014.gada jūnija beigās pārvietojās kopā ar 53.brigādes kaujinieku un tehnikas kolonnu no Kurskas virzienā uz Ukrainas-Krievijas robežu. Savukārt brigādes kaujinieki visu savu ceļojumu un ikdienas dzīvi pierobežas nometnē iemūžināja video un bildēs, tās aktīvi publicējot internetā.

Dažreiz viņi pavisam atviegloja un vienkāršoja bildes ģeolokācijas koordinātu noteikšanas darbu, nofotografējoties ar ceļazīmēm fonā, uz kurām norādīti apdzīvoto vietu nosaukumi.

Citos gadījumos mums izdevās atrast fotogrāfijas un video materiālus, kas uzņemti no dažādiem rakursiem. Piemēram, mēs salīdzinājām 53.brigādes karavīra uzņemto bildi autobusā ar videokadru, kas uzņemts ar kādu videoreģistrātoru no kādas automašīnas, kas pabrauca garām attiecīgajai militārajai kolonnai un tam pašam autobusam. Zemāk kolāžā redzams snaudošs Vatastānas karavīrs, kurš ir atbalstījies pret autobusa logu, ko var labi redzēt, gan bildē, gan video ekrānšāviņā.

Lūk, vēl viens ļoti „bezatbildīgs” informācijas nopublicēšanas gadījums – saraksts ar kursantu vārdiem, kuri izgāja praksi 53.brigādē, tas tika nopublicēts VK. Šis saraksts atviegloja darbu brigādes kaujinieku identificēšanā, atlika vien pārbaudīt attiecīgo personu VK un OK kontus, tādejādi ļaujot mums iegūt vēl vairāk pierādījumu.

Izpētot 53.brigādes kaujinieku sociālo mediju kontus, mēs viegli rekonstruējām brigādes struktūru, tādejādi identificējot iespējamos aizdomās turamos par MH17 notriekšanu. Ir zināms, ka daži brigādes divizioni 2014.gada vasarā neatradās uz Krievijas-Ukrainas robežas. Viens no 53.brigādes virsniekiem sociālajos medijos bija atzīmējis citus virsniekus un komandierus, kā savus kolēģus!

Visa šī informācija ļāva noskaidrot 53.brigādes 2.diviziona vadības hierarhiju, kura 2014.gada vasarā atradās Ukrainas pierobežā. Galīgais saraksts ar vārdiem un uzvārdiem tika nodots starptautiskajai izmeklēšanas komisijai, kuru vadīja Nīderlande. Kopš šo materiālu publiskošanas 2016.gadā, mēs esam veikuši vēl dažas izmaiņas šajā hierarhijā, par ko arī painformējām holandiešu izmeklēšanas komisiju.

2014.gada vasara: lielgabali apklusuši – izmeklēšana turpinās

Militārā pretošanās Ukrainā augstāko punktu sasniedza 2014.gada jūlijā/augustā, kad notika sīvas kaujas par Ilovaisku. Pēc šīm kaujām tika panāktas pirmās Minskas vienošanās, par kurām tagad vairs neviens pat negrib zināt. Šo kauju laikā Vatastāna bija spējusi iesaistīt vislielāko vatņiku karavīru skaitu šajā konfliktā kā jebkad iepriekš.

Otrā reize, ka lielas vatņiku karavīru masas tika dzītas kaujās par Donbasu, tika novērotas 2015.gada janvārī/februārī, kad notika sīva cīkstēšanās par Debaļcevu. Piecus gadus vēlāk neatkarīgie izmeklētāji-žurnālisti joprojām atklāj jaunus un jaunus pierādījumus tam, ka šajās izšķirošajās kaujās piedalījās Vatastānas karavīri ar Putina svētību.

Visaktīvāk šajā lauciņā strādā anonīmais izmeklētājs @Askai707. Askais pārsvarā smeļ izmeklēšanai nepieciešamo informāciju no video un fotogrāfijām, kuras internetā ir nopublicējuši paši kauju dalībnieki (gan Kremļa vatņiki, gan pašpasludināto republiku vatnie separātisti), kā arī no dažādu mediju, to skaitā Kremļa propagandas avotu, piemēram News-Front, publicētajiem video un bildēm. Askais būtībā rūpīgi izpēta katru Donbasā uzņemto fotogrāfiju, kas nopublicēta vatņiku karavīru un Donbasa separātistu sociālo mediju kontos, viņš meklē pazīstamas sejas un mēģina noteikt šo bilžu ģeolokācijas datus.

Piemēram, vatņiki, kas attiecīgajā fotogrāfijā atzīmēti ar nr.8 un nr.9 ir Romāns Gromovs un Antons Jurjevičs. Viņi ir nopublicējuši fotogrāfijas, kurās viņi ir redzami Ukrainā pie kādas apdzīvotas vietas ceļazīmes ar nosaukumu Červonoseļskoje.

Kaut arī lielos vilcienos, izskatās, ka atšķirībā no Donbasa separātistiem Vatastānas paklausīgajiem zoļiem ir pieticis pelēkās vielas galvās nepublicēt šādas fotogrāfijas, pozējot pie ceļazīmēm utml., bet tik un tā 2014.un 2015.gadā tika konstatēti daži gadījumi. Iespējams, ka par visvērtīgākajām fotogrāfijām ir uzskatāmas tās, ko uzņēma Vatastānas karavīri atrodoties Putina režīma karabāzēs pie kaujas tehnikas, kas bija atgriezusies no Donbasa. Piemēram, vatņiku karavīrs, kurš Murmanskā nofotografējās pie nāvi nesošās reaktīvās artilērijas sistēmas Grad. Attiecīgā kaujas mašīna ar uzrakstu Za Lugansk tika konstatēta atrodamies Ukrainā!

Varonīgie pašiņi!

Tās bildes, kuras vatnie karavīri ir nopublicējuši kauju laikā un atrodoties bāzēs, ir ļoti svarīgas, lai veiksmīgi veiktu izmeklēšanu. Ne mazāk svarīgas var būt arī tās bildes un posti, kas ir nopublicēti sociālajos medijos pēc dienesta armijā. 2016.gadā Bellingcat komanda nopublicēja izmeklēšanas rezultātus, kas tika iegūti balstoties uz datiem, kas tika savākti sadarbojoties ar Askai707. Attiecīgā informācija bija par ordeņiem un apbalvojumiem, ko Vatastānas valdība bija piešķīrusi vatņikiem par dalību karā Austrumukrainā. Ļoti daudz informācijas tika iegūta no karavīru postiem, kuros tie lielījās ar saviem medāļiem! Kā rezultātā mēs varējām uzzināt ordeņa numuru, pēc kura varēja izdarīt secinājumus par to kopējo skaitu, un laika periodu, kad tie tika piešķirti.

Datu analīze liecina par strauju piešķirto apbalvojumu skaita pieaugumu laika posmā tieši pēc sīvākajām kaujām Austrumukrainā, savukārt laika posmos, kad Ukrainā nosacīti situācija ir bijusi mierīga, vatņikiem piešķirto apbalvojumu skaits ir ievērojami krities.

Kas notiks tālāk (?) – Da nekas!

Neskatoties uz Kremļa likumdevēju skaļajiem paziņojumiem, visticamāk, ar attiecīgā likuma pieņemšanu, vatņiku karavīri savus „kaitīgo” ieradumu fotografēties un filmēties visur kur pagadās un visu to pludināt internetā, tik drīz un naski neatmetīs. Vatastānas Aizsardzības ministrija jau ir izdarījusi lielu spiedienu uz karavīriem ar mērķi ierobežot gudro telefonu izmantošanu, bet izskatās, ka tiem viss pa barabanu, un tie veiksmīgi turpina lietot šīs ierīces karabāzu teritorijā.

Interesanti ir tas, ka neskatoties uz dažām Bellingcat veiksmīgi veiktajām skaļajām izmeklēšanām, vatņiku karavīri ir sākuši arvien biežāk izmantot segvārdus un viltus kontus, lai dalītos ar informāciju par dienestu ar saviem radiniekiem. Būtībā ne tikai Vatastānas zolis, bet jebkurš cits jaunietis jebkur citur uz zemeslodes vienkārši nospļaujas par informācijas drošību, jo vairums gadījumos atliek vien papētīt viņa draugu un radinieku draugu listi, lai atrastu attiecīgā karavīra otru viltus kontu.

Turklāt pat pašā kaujas darbības aktīvajā posmā daudz informācijas var iegūt ne jau no karavīriem, bet no cilvēkiem, kas atrodas viņiem kaut kur tur pat līdzās, vai uztur ar viņiem sakarus.

Piemēram, vatņiku karavīru mīļākās, sievas, māsas un brāļi pludina internetā interesantas bildes un video, ko ir saņēmuši no karavīriem. Daži separātisti, piemēram, ir nopublicējuši daudz bilžu ar Vatastānas karavīriem kaut kur bilžu fonā, bet paši nesaprot, kāpēc to konti VK un OK paliek apmeklētāki un populārāki.

Protams, ka attiecīgais liegums, liks Vatastānas militārpersonām būt uzmanīgākām un padomāt vismaz vienu reizi, pirms publicēt Instagrammā savu attēlu ar tanku fonā. Bet nevajag aizmirst, ka vairumam uz ko attiecas šis likums, ir tikai 19 gadi – tie būtībā ir pusaudži vēl ar mātes pienu vēl uz lūpām, un viņi demonstrējot sociālajos medijos, to ar ko viņi nodarbojas dienesta laikā karabāzēs vai „izklaidējoties” tuvajās ārzemēs, acīmredzot ļoti vēlas likt saviem draugi no skaudības zemē ielīst. Nav iespējams ar likumu panākt, lai testosterona pilni jaunie vatņiku brikuļi, kam galvā tik vien kā vate, kļūtu piezemētāki un apdomīgāki!

autors: Ariks Tolers

no krievu valodas tulkoja: Kosķiks Vatnijs

komentēja: Feģa Blatnijs

Avoti:

https://ru.bellingcat.com/novosti/russia/2019/02/22/selfie-soldiers-law/

https://meduza.io/en/short/2019/02/12/russian-lawmakers-just-passed-legislation-designed-to-kick-soldiers-off-social-media

https://www.aa.com.tr/en/turkey/smart-move-for-turkish-army-recruits-could-net-12m/39889

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2015/03/11/vreditel-sobaka/

https://www.novayagazeta.ru/articles/2015/03/02/63264-171-my-vse-znali-na-chto-idem-i-chto-mozhet-byt-187

Click to access 53rd-report-public.pdf

https://www.bellingcat.com/news/uk-and-europe/2016/07/04/russias-200th-motorized-infantry-brigade-donbass-tell-tale-tanks/comment-page-1/

Click to access RussiasWarinUkraine_TheMedals_and_TreacherousNumbers-4.pdf

Atstāj komentāru: