Vatastānas apsēstība ar Adidas

Vatastānas noziedzīgā subkultūra, kas zināma kā “gopņiki” jau vairākās paaudzēs ir iecienījusi sporta apģērba zīmola “Adidas” apģērbu. Bet kādēļ?

Apsēstība ar “Adidas” ir radusies 1980.gada Maskavas Olimpiskajās spēlēs, kad padomju sporta komandai apģērbu izgatavoja un piegādāja vācu uzņēmums “Adidas”. Tomēr, PSRS komunistiskās partijas līderi aizliedza likt kapitālistiskās firmas logo uz sportistu treniņtērpiem, tāpēc tradicionālās trīs svītras aizstāja ar vienu, sarkanu līniju. Sporta apavi gan spēja saglabāt trīs svītras, jo tās atgādināja burtu “M”, kas Vatatsānai deva iemeslu atgādināt, ka Olimpiskās spēles notiek tieši Maskavā. Lai gan “Adidas” uzraksts un logo neparādījās uz apģērbiem, tas tik un tā kļuva mežonīgi populārs visā PSRS.

Un tieši kopš tā laika, šī konkrētā sporta kompānija kļuva par Vatastānas sporta apģērba etiķeti.

Sieviešu PSRS nacionālā komanda 1980. gada Olimpiskajās spēlēs Maskavā

Olimpiādes laikā, astoņdesmitajos gados “Adidas” botes bija karstākā tēma Vatastānā. Daļa vatņiku tās gribēja iegūt, daļa tās ienīda. Viens no populārākajiem teicieniem tajā laikā bija: “Тот, кто носит “Адидас”, завтра Родину продаст”, iztulkojot: “Tas, kurš nēsā Adidas, rītdien pārdos dzimteni”.

Padomju laikā Vatastānas iedzīvotājiem bija ļoti ierobežota pieeja Rietumu modei un apģērbam. Viss, kas nāca no ārzemēm bija stilīgs, bet viss, kas nāca no padomju zemes, nebija.

Tad pēkšņi deviņdesmitajos gados tirgus piepildījās ar lētu un viltotu apģērbu no Ķīnas, Turcijas un Kaukāziem. Cilvēki lielākoties bija salīdzinoši nabadzīgi un viņiem nebija lielas priekšzināšanas par Rietumu kultūru, kur nu vēl modi, tāpēc tie pirka lētu, ērtu un praktisku apģērbu, kas visbiežāk nozīmēja viltotos “Adidas” treniņtērpus.

Treniņtērpi bija, un vēl aiz vien tiek valkāti starp cietumniekiem, jo tie ir ērti, kā arī nereti nav/nebija pieejami cietumnieku formastērpi. Gopņiki, kas vēlējās līdzināties cietumniekiem, pārņēma šo modes stilu uz ielām.

Deviņdesmitajos gados, vietējā Vatastānas mafija vervēja cīkstoņus un atlētiski attīstītus sportistus savām aprindām, lai tie būtu mafijas “muskuļi”, jeb priekšējās rindas gaļa. Šiem sportiskajiem izsitējiem bija pieeja Rietumu apģērbam un modei, un kad tie devās ārpus Vatastānas, tie vienmēr atgriezās ar sporta tērpiem, tādējādi parādot savu statusu. Sporta apģērbs parādīja varu un autoritāti.

Mūsdienu Vatastānā “Adidas” zīmols ir populārs dēļ ielu huligāniem (gopņikiem). Tīri tā iemesla dēļ, ka tirgū ir ļoti daudz viltojumu un lētu treniņtērpu.

Atstāj komentāru: