Vatastānas 12 soļu programma: Vienaldzība

Vienaldzība

Jau rakstījām, ka Krievijā ir pieņemts būt vienaldzīgiem pret prātam neaptveramu korupciju un faktu, ka visi, sākot ar prezidentu un beidzot ar vietējo tiesnesi, zog valsts naudu. Galu galā — cilvēkiem, kuri sevi uzskata par otršķirīgiem, nevis savas valsts pilsoņiem, ir morāls pienākums nospļauties par to visu un neizrādīt vēlmi kaut ko mainīt.
Starp citu, fakts, ka Putin zog jau 20 gadus (un noteikti turpinās zagt arī pēc savas nāves), ir galvenais iemesls, kāpēc cilvēki neprotestē pret esošo neo-monarhiju — kāda jēga? Putina vietā taču nāks kāds cits zaglis. Daži pat uzskata: jo ilgāk Putins paliks pie varas, jo labāk. Tā kā viņš ir paspējis nozagt tik daudz, varbūt pienāks brīdis, kad viņš kaut ko izdarīs arī nabadzīgo labā.
Taču vienaldzība neaprobežojas tikai ar politiku. Krieviem ir vienalga, kā izskatās viņu pilsētas. Katru liftu un katru māju rotā locekļu zīmējumi (vai to tekstuāls attēlojums, t.i. „хуй”), košļājamās gumijas un urīns (par pēdējo paši vatņiki mēdza smieties, lai Baraks Obama beidz mīzt viņu liftā).

Lielākā daļa soliņu pie daudzdzīvokļu mājām ir salauzti, durvis ir noklātas ar reklāmām, spuldzes ir saplēstas vai nozagtas.

Katru sētu un vairumu spēļu laukumu rotā suņu sūdi, taču (gandrīz) visiem ir vienalga, jo neviens nesavāc aiz sevis.

Kāds tam visam ir iemesls? Citējot labi zināmu krievu dizaineri Artemiju Ļebedevu, mums katram ir savas „komforta zonas” — civilizētiem cilvēkiem tās ir ielas, pa kurām viņi staigā, parki, kurus viņi apmeklē, un pilsētas, kurās viņi dzīvo. Taču krieva komforta zona beidzas ar mājas slieksni. „Nekas, kas ir ārpus mana dzīvokļa, man nepieder, tāpēc man par to ir nospļauties.”
Un tiem, kuri atļaujas neievērot vispārpieņemto vienaldzības dogmu, neizbēgami nākas saskarties ar jautājumu: „Тебе больше всех надо?”. Tiešām — vai tu esi iekāpis vairāk sūdos nekā jebkurš cits? Mēs visi to darām. Mēs visi dzīvojam šajās atbaidošajās mājās — kas tev deva tiesības pārdzīvot vairāk par mums pārējiem? Sakod zobus un aizver muti, tāpat kā mēs. Un, ticiet vai nē, tas tiešām strādā, un cilvēkiem pazūd jebkāda vēlme par kaut ko sūdzēties.
Šīs bara morāles kulminācija ir kritiķu atzītā Jurija Bikova 2014. gada filma „Muļķis” (Дурак): parasts santehniķis uzzina, ka daudzdzīvokļu māja ar 860 cilvēkiem tūlīt sabruks sienā esošās milzīgas plaisas dēļ. Viņš iebrāžas restorānā, kur tajā brīdī pilsētas galva svin savu dzimšanas dienu, lai brīdinātu visus par tuvojošos traģēdiju, kuras iemesls ir nolaidība, birokrātija un fakts, ka lielāko daļu pilsētas budžeta gadu gaitā ir piesavinājušies ierēdņi. Tie paši ierēdņi ātri saprot, ka šo patiesību viņiem neizdosies noslēpt, tāpēc viņi daudz labprātāk noskatīsies, kā cilvēki tiek aprakti dzīvi, nevis evakuēs „dzīvos atkritumus”. Galvenais varonis izmisis skrien atpakaļ uz brūkošo māju un sāk dauzīties pie durvīm, kliedzot par neizbēgamo nelaimi un mudinot visus pamest ēku. Galu galā viņu nogalina pūlis, kas sadusmojas par to, ka viņiem liek pamest viņu ērtās kurmju aliņas. Fikcija — protams — bet ikvienam, kurš pietiekami ilgi dzīvojis Krievijā, tas viss izklausās pēc šaušalīga pareģojuma, un tas ir arī atgādinājums tiem, kas vēlas kaut ko valstī mainīt. „Cilvēks cilvēkam ir vilks.”
Tas, cik lielā mērā krieviem ir pie kājas, ir biedējoši. Pirms dažiem gadiem Krievijas plašsaziņas līdzekļi rakstīja par augstskolas pasniedzēju, kurš Sanktpēterburgā uz ielas piedzīvoja sirdslēkmi un saļima. Viņš divas stundas nogulēja sniegā un galu galā mira. Neviens nepiegāja viņam klāt. „Gan jau kārtējais alkoholiķis. Tā nav mana darīšana.” Konkrētais gadījums notika pirms vairākiem gadiem, taču šādas traģēdijas notiek katru nedēļu.

Puisis video izliekas, ka viņam pēkšņi sāk sāpēt vēders — pavērojiet, cik „ātri” ierodas palīdzība.

___

Iepriekšējais raksts: “VATASTĀNAS 12 SOĻU PROGRAMMA: NABADZĪBA UN TAUTAS PAKĻĀVĪBA

Atstāj komentāru: