Vatastānas 12 soļu programma: Likumi

Likumi

Kā jau rakstījām, pilnīga pakļaušanās ikvienai valdības prasībai ir vispārizplatīta krievu rakstura iezīme. Taču diezgan paradoksāli ir tas, ka tā eksistē simbiozē ar pilnīgu būšanu ārpus likuma. Mēdz teikt, ka Krievijas likumu idiotiskumu atsver to nožēlojamā piemērošana.
Savā ziņā valdības korupciju var saistīt ar likumu neievērošanas mentalitāti. Vienīgā atšķirība ir tā, cik nopietnus likumus ir atļauts neievērot. „Mazie ļaudis” veic mazus noziegumus — smēķē liftos un sabiedriskajā transportā, novieto mašīnas uz zālieniem vai invalīdiem paredzētās stāvvietās, brauc pa nepareizo ceļa pusi, pārdod alkoholu un cigaretes nepilngadīgajiem utt. — taču viņi to dara regulāri. Ir grūti iztēloties, ka 20 minūšu garas pastaigas laikā Krievijā neredzēsiet, kā kāds pārkāpj likumu.

Visizplatītākā parādība, kas jau gadiem indē šo nabaga valsti, ir kukuļošana. Lai gan vairāki pētnieki norāda, ka kukuļošana — jeb precīzāk, „dāvanu” pasniegšanas un pieņemšanas tradīcija — ir izplatīta lielā daļā Āzijas valstu, daudzi šī populārā netikuma izcelsmi skaidro ar Leonīda Brežņeva laikiem. Pastāv uzskats, ka bīstamais kukuļošanas sajaukums ar nepieciešamību bāzt savu degunu ikvienā nozarē radās tieši tad.
Krievijā augošs bērns varētu prātot, kāpēc vienmēr, kad vajag iet pie ārsta, mamma tam aiznes konfekšu kasti. Tas taču ir parasts pateicības žests, vai ne? Vecāki pērk dāvanas savu bērnu skolotājiem, pacienti apdāvina ārstus un, ja esi slimnīcā, radinieki ciemojoties noteikti būs padomājuši arī par māsiņām. Ir kāds krievu sakāmvārds: „Не подмажешь — не поедешь!” — ja nepielīdīsi cilvēkam, no kura tev kaut kas ir nepieciešams, tu neko nedabūsi.
Dāvanas ārstiem nav tikai pateicība, bet gan nodrošinājums tam, ka viņus patiešām interesēs jūsu veselības problēmas. Ja gribat, lai personāls slimnīcā nomaina jūsu smagi slimā radinieka gultasveļu un iztīra tualeti, jums ir jābūt „īpaši pateicīgiem”. Protams, tam, ka tie ir šo cilvēku tiešie darba pienākumi, par kuriem viņi saņem naudu, nav nekādas nozīmes.
Taču šeit problēma nebeidzas. Policisti mēdz slēpties krūmos, lai pieķertu ātruma pārkāpējus vai tos, kuri brauc nepiesprādzējušies. Nepārprotiet, tas nav tāpēc, ka viņi vēlas likt cilvēkiem ievērot likumu, bet gan tāpēc, lai izspiestu kukuli — samaksā un tu vari braukt. Tas attiecas arī uz augstskolām un koledžām — vietu tajās ir iespējams nopirkt, kā arī maksāt pasniedzējiem par nokārtotiem eksāmeniem. Tāda pati situācija ir arī armijā — vecāki maksā milzīgas summas, lai bērniem nenāktos iziet pazemojošo dienestu Krievijas armijā.
Arī parastās skolas nav nekāds izņēmums. Piemēram, šajā rakstā stāstīts par skolēnu no Žiguļovskas, kurš sāka petīciju pret valsts skolu — tātad bezmaksas skolu — kas no bērniem ievāc naudu (šis ir oficiālais skaidrojums), lai samaksātu algas apsardzei un apkopējiem (protams, neviens nejautāja, kāpēc valsts skolai nav naudas apkopējiem). Šo skolēnu nosauca par „nodevēju”, un skolotāji metās virsū arī pārējiem skolēniem viņa klasē: daudz vienkāršāk ir uzrīdīt pārējo klasi mazajam dumpiniekam, jo viņi taču cieš „viņa rīcības dēļ”. Videoklipā, kuru uzfilmēja kāds no skolēniem, var dzirdēt, kā skolotāja saka: „Ja negribi maksāt, nāc ar savu spaini un slotu un mazgā grīdu pats — tu dzīvo sabiedrībā un tev ir jāpieņem tās noteikumi.” Par laimi šo ziņu uzgāja mediji, taču par cik šādiem gadījumiem mēs neko nezinām?

Krievijas visaptverošā „lai tiktu uz priekšu — maksā” sistēma lieliski atbild uz jautājumu, kāpēc ietekmīgākie cilvēki Krievijā zog miljardus no valsts budžeta un iedzīvotājiem it kā nav nekas pretī: visi taču to dara — atšķiras tikai mērogs.

Atstāj komentāru: