Dzīve PSRS GULAG nometnēs: aizliegtās fotogrāfijas

Šoreiz no manis jums tiks lielāks PSRS aizliegto bilžu apskats, kas veltīts ļoti svarīgai tēmai, proti, Staļina GULAG nometnēm. Nav nekāds noslēpums, ka šī tēma netika apskatīta praktiski visu PSRS pastāvēšanas laiku. Nerunājot nemaz par Staļina laiku, kad visi turēja mutes ciet, pretējā gadījumā, varēja arī GULAG nometņu šausmas izbaudīt uz savas ādas tīri oficiāli. Neviens nerunāja par to, ka Staļina ekonomika balstījās tikai un vienīgi uz GULAG nometņu vergu pleciem, liekot cilvēkiem smagi strādāt piespiedu kārtā. Parasti, par GULAG darba nometņu vergiem kļuva režīmam neērtie indivīdi, kuri par maznozīmīgiem, brīžiem pat no zila gaisa izdomātiem, pārkāpumiem, tika ieslodzīti pat uz vairākām desmitgadēm. Bieži vien cilvēks varēja kļūt par GULG nometnes iemītnieku, proti, „tautas ienaidnieku” tikai skaļi izstāstot anekdoti vai padaloties ar savām „nepareizajām” pārdomām par Staļinu, partiju vai absurdo PSRS situāciju.

Ja pievērsīsiet mazliet uzmanības kartei, uz kuras atzīmētas vietas, kurās Staļina laika pirmajās piecgadēs notika strauja infrastruktūras būvniecība, burtiski mērkaķa ātrumā, tad redzēsiet, ka tā pilnībā sakrīt ar karti, uz kuras ir atzīmētas Staļina GULAG darba nometnes. Protams, ka padomju gados par to klusēja, stāstot pekstiņus par miljoniem brīvprātīgo komjauniešu, kuri dodas uz valsts ziemeļiem, lai nomirtu ar cērti vai lomiku rokās. Līdz pat 1956.gadam cilvēkam, izpaužot patiesību par GULAG nometni, nācās brīvprātīgi piespiedu kārtā doties pastrādāt uz to pašu nometni, bet pēc 1956.gada (kad ar pompu, beidzot tika atmaskots Staļina personības kults) tā kļuva par tādu ļoti neērtu patiesību, ko PSRS nomenklatūras pārstāvji un vienkāršie vatņiki visādi centās noslēpt. Neskatoties uz to, periodiski šur tur, bet it sevišķi vietās, kur triecientempos tika pildīti Staļina piecgades plāni, tiek atrasti sasalušu līķu kalni ar visiem koncentrācijas nometņu numuriem. Šos apbedījumus neviens tā īsti nebija uzskaitījis, vai kā citādi reģistrējis dokumentos tajos nolādētajos laikos, bet visbēdīgākais ir tas, ka tos negrib neviens ne uzskaitīt, ne izpētīt arī mūsdienu Putina „krievu pasaulē”.

Principā nez ko daudz fotoattēlu par GULAG tēmu nav saglabājušies līdz mūsdienām, jo reti kuram tur izdevās nokļūt ar fotoaparātu. Protams, un arī tad, kad izdevās, pašas lielākās šausmas un komunistu pastrādātās zvērības netika iemūžinātas foto lentē. Tika fotografēts tikai tas, kas derēja režīma propagandas vajadzībām. Neskatoties uz to, arī šīs bildes ir zelta vērtē.

Lūk, arī pašas fotogrāfijas, kas bija aizliegtas PSRS, jo tās pierāda Staļina režīma pastrādātos noziegumus pret cilvēci.

1. Šeit redzams kā GULAG ieslodzītie būvē  Staļina vārdā nosaukto Baltās–Baltijas jūras kanālu (Беломорско-Балтийский канал имени Сталина). Šī bilde tika uzņemta 1932.gadā. Visi Staļina „ekonomikas brīnumi” notika pateicoties tikai un vienīgi GULAG nometņu ieslodzīto smagajam darbam. Šis starpjūru kanāls tik tiešām tika izrakts ar lāpstām! Ja skatāmies no cilvēktiesību perspektīvas, tad PSRS bija atgriezies divu tūkstošu gadu senā pagātnē, kur šoreiz vergi bija nevis kaut kādi mežoņi, bet gan pašu pilsoņi. Saskaņā ar PSRS oficiālo statistiku, šī kanāla celtniecības laikā bojā gāja 12 800 cilvēki, savukārt neoficiālie skaitļi ir krietni lielāki. Un tagad padomājiet, cik maksātu tas kanāls, ja vajadzētu visiem maksāt algas, sociālos nodokļus un veselības apdrošināšanas, nerunājot nemaz par minimālu higiēnas nodrošināšanu strādniekiem būvdarbu laikā, ja, piemēram, viens sūda tilts pār Daugavu izmaksāja teju vienu miljardu naudiņu!

2. Šeit redzams kā GULAG „vergi” realizē vēl vienu prātam grūti saprotamo PSRS projektu, proti, par Nāves ceļu nodēvēto Transpolāro dzelzceļa maģistrāli. Tīri statistiski ir aprēķināts, ka ik pēc katriem desmit metriem uz šī ceļa ir gājies bojā kāds no GULAG ieslodzītajiem, turklāt visas līnijas garumā ik pēc dažiem kilometriem, esot tikusi uzbūvēta Staļina koncentrācijas nometne. Tagad tās visas stāv pamestas! Šim projektam nebija nekādas dokumentācijas. Darbos tika iesaistīti vismaz 300 000 „tautas ienaidnieku”, no kuriem desmiti tūkstoši gāja bojā celtniecības darbu laikā, it sevišķi divās vietās ar apzīmējumiem Stroika 501 un Stroika 503. Vēl joprojām nav pieejami precīzi dati par bojā gājušajiem. Mūsdienu Vatastānā nevienu tas vairs neuztrauc, vatņikiem labāk tīk lamāt jeņķus un nolikt puķītes pie Staļina pieminekļiem.

3. GULAG ieslodzītie ziemas darbos.

4. GULAG ieslodzītie vasarā strādā akmens lauztuvēs.

5. GULAG ieslodzītie piedalās Juņjagas raktuvju (Vorkuta) izbūvē, 1937.gads.

6. GULAG ieslodzītie būvē paši savas barakas. Kā likums, barakas būvēja paši ieslodzītie no koka, to dizains un interjers praktiski ne ar ko neatšķīrās no Hitlera nacistu veidotajām ieslodzīto barakām, piemēram, Zaksenhauzenē. Arī to telpās atradās garas rindas ar koka nārām uz kurām gulēja pa diviem vai pat trim cilvēkiem.   

01.JPG

7. Esam iekšā GULAG barakā! Nacisti uz savu koncentrācijas nometņu vārtiem rakstīja „Darbs dara brīvu”, bet komuņagas – „Darbs – gods un slava”, ko varam arī Izlasīt uz tuvākā vimpeļa, kas redzams bildē.

01.JPG

8. Principā nacistu un komunisti uzraksti uz vārtiem ne ar ko neatšķirās, to var labi redzēt šinī bildē. Te ir nofotografēti Vorkutas GULAG nometnes vārti. Redzam to nolādēto uzrakstu – „Darbs PSRS – gods, slava, drošsirdība un varonība” („Труд в СССР — дело чести, дело славы, дело доблести и геройства!”). Kaut kāds pilnīgs murgs… WTF!!!

01.JPG

9. Vēl viena bilde, kur redzam GULAG barakas iekštelpa. Redzam tās pašas rindas ar koka nārām, uz kurām, parasti, gulēja divi vai pat trīs ieslodzītie. Ziemā, nabaga cilvēki, lai nenosaltu, gulēja ar visām darba drēbēm.

01.JPG

10. GULAG nometnes „iemītnieki” nostādīti ierindā, cietumā kā jau cietumā! Bildes fonā redzams sargtornis, kurā sēž sargs ar ložmetēju!

01.JPG

11. GULAG nometnes „iemītnieki” atkal nostādīti ierindā. Redzam, ka fotogrāfs atrodas otrpus dzeloņdrāšu žoga. Jā, dzeloņdrātis PSRS bija saražotas tik daudz, ka pat pietika vēl 1986.gadā, tikko kā bija notikusi ātomkatastrofa Černobiļā, atbildīgie dienesti spēja ātri bez jebkādām problēmām ar dzeloņdrātīm ierobežot ļoti plašo avārijas zonu, tika izlietotas simtiem kilometru dzeloņdrāšu!

01.JPG

12. GULAG nometnes teritorijā. Redzam akmens būdu, kas uzbūvēta no deficīta ķieģeļiem, pa labi no sargtorņa. Visticamāk, tas ir karceris, kurā parasti tika ieslodzīti paši nepaklausīgākie, kuri nebija mierā ar to, kas ar viņiem tiek darīts. Ūdens un kādi 200 līdz 300 grami maizes, tas bija viss, ko dienā saņēma karcerī ieslodzītais. Parasti, viena līdz divas nedēļas šādas dzīves karcerī noveda pie tā, ka ieslodzītais smagi saslima ar kaut kādu zarazu, piemēra, plaušu karsoni, bet, ja pasēdēja mēnesi – tad garantēti drīz vien nomira!

01.JPG

13. GULAG ieslodzītie nēsāja robas (darba drēbes) ar uzšūtiem numuriem. Bildē redzams kāds Vorkutas GULAG nometnes ieslodzītais. Numurs tika piešūts pie cepures, biksēm un „muguras”. Bieži vien ieslodzītā numurs sastāvēja no burtiem un cipariem. Solžeņicina stāsta „Viena diena Ivana Deņisoviča dzīvē” galvenais varonis sākumā tiek saukts, neminot vārdu, tikai tā koncentrācijas nometnes piešķirto numuru „Щ-854”.

01.JPG

14. Lūk, vēl divi Vorkutas GULAG nometnes ieslodzītie.

01.JPG

15. Lūk, sieviešu baraka. Kā jau mēs to lai zinām, PSRS valdīja absolūta dzimumu līdztiesība. Sievietes bija tas pats, kas vīrieši! Tāpēc arī viņas tika spundētas GULAG nometnēs un liktas pie visiem smagajiem darbiem!

01.JPG

16. Atrodamies sieviešu barakā. Redzam kādu nabaga ieslodzīto Nr.Z-966.

01.JPG

17. GULAG sievietes būvē dzelzceļu!

01.JPG

18. GULAG sievietes strādā akmeņlauztuvēs. Cik daiļā dzimuma pārstāvju gāja bojā, vai kļuva par invalīdēm, zaudējot jebkādas cerības uz normālu dzīvi, netika uzskaitīts … „Toties Amerikā nēģeri tiek linčoti,” viens vatņiks pastāstīja otram, pēc tam izskrēja laukā uz balkona, lai uzspļautu tiem, kuri slikti izsakās par Staļinu.

01.JPG

19. Ne tikai vīrieši un sievietes, bet arī bērni atradās GULAG nometnēs. Tur nokļuva mazgadīgie noziedznieki un „tautas ienaidnieku” bērni.

20. GULAG nometnēs līdz nāvei nomērdētajiem, tiem, kuriem „paveicās” – pēc nāves, pie kapavietas tika iedzīts mietiņš ar viņa koncentrācijas nometnes numuru. Padomju vara tādejādi it kā atņēma šim cilvēkam vārdu uz visiem laikiem, bez iespējas to identificēt, bet tiem, kuriem paveicās mazāk, vienkārši tika iemesti masu kapā bez jebkādiem uzrakstiem.

21. Kāpēc cilvēki nemuka prom no GULAG nometnēm? Pirmkārt, nebija, kur sprukt, visapkārt plašas stepes un meži ar mūžīgo ziemu. Otrkārt, komuņagas tāpat kā nacisti deva ieslodzītajiem viltus cerību, proti, „mazliet pastrādā un viss gan jau būs labi”. Patiesībā GULAG sistēma centās neatdot nevienu pašu dvēseli, ja reiz tā bija tikusi sagūstīta. Piemēram, Varlamam Šalamovam piesprieda vēl papildus 10 gadus GULAG nometnē par to, ka šis bija nosaucis Buņinu par izcilu krievu rakstnieku!

Visas šīs bildes reiz bija aizliegts publicēt PSRS. Pirmajos Staļina GULAG nometņu pastāvēšanas gados, sistēma/režīms vēl centās melot sabiedrībai par to, kas tur patiesībā notiek. Bet meli bija tik acīmredzami, ka par šo tēmu nolēma nerunāt nemaz, pat līdz Gorbačova perestroikai, proti, līdz 1987.gadam.

Šobrīd mūsdienu Putina krievu pasaule, jeb Vatastāna, neko daudz neatšķiras no Staļina režīma attiecībā uz šo jautājumu. Tā vietā, lai vērstu visu par labu, Putina režīms mēģina atdzīvināt Staļina kultu, attaisnojot Staļina GULAG nometnēs pastrādātos noziegumus pret cilvēci!


P.S. Ja esi vatņiks-staļinists, ceru, ka tagad esi aizrijies ar visgardāko plombīru pasaulē! Viesiem pārējiem, jauku dienu!

autors: Maksims Mirovičs

no krievu valodas tulkoja: Kosķiks Vatnijs

komentēja: Feģa Blatnijs

Avoti:

https://maxim-nm.livejournal.com/542211.html

https://vatastan.com/2019/10/22/sievietes-vieta-psrs-bija-ne-tikai-pie-plits/

https://vatastan.com/2019/04/09/psrs-meloja-par-notiekoso-padomju-koncentracijas-nometnes/

2 comments

  1. Nu nevajag jau nemaz tik tālu pagātni, re kur 80-to beigās Uzbekistānā katra jaunā ēka tika zeku uzcelta. Ja lielajos laikrakstos parādījās ziņa par cīņas pastiprināšanu pret huligānismu, tad bija skaidrs ka PSRS stroijkās atkal vajag darba rokas, protams aiz žoga ko ieslodzīt un likt strādāt.

Atstāj komentāru: