Reiz mode iekliedzās Vatastānā: Kristiāna Diora modeļu viesošanās PSRS

Šoreiz vēlos jums pastāstīt par kādu ļoti interesantu notikumu PSRS. Tas notika 1959.gadā, tā sauktā, Hruščova atkušņa laikā. Citiem vārdiem sakot, tad, kad PSRS „centās” aizmirst par Staļina laikā savārītajām ziepēm un kļūt „kaut necik” atvērtāka pārējai pasaulei. Tāpat komuņagām viss sanāca kā parasti – čerez žopu, piemēram, to varēja labi redzēt 1957.gadā Maskavā rīkotā „Vispasaules jaunatnes un studentu festivāla” laikā. (Skatīt fotogrāfiju zemāk.)

Tad nu pienāca 1959.gads, kad Hruščovs deva atļauju no „pūstošajiem Rietumiem” uzaicināt ciemos Rietumu modes industrijā nodarbinātos, proti, skaistās modeles ar visām modīgajām štātēm. Tā, nu lūk, padomju Maskavā ieradās franču modeles no Kristiāna Diora modes nama. Skaisto francūziešu pastaigu pa Maskavas ielām iemūžināja Life fotokorespondenti.

Jāsaka uzreiz, ka uzņemtie fotoattēli ir šokējoši, bet pateikt tikai to, būtu tāpat kā nepateikt neko! Franču krāšņās un daiļās modeles uz pelēko un saburzīto PSRS pilsoņu, kuri bija tērpti kaut kādos bezformīgos lietusmēteļos un vateņos, fona izskatījās kā no citas planētas, proti, no daudz attīstītākas valsts. Viņas bija kā ceļotājas laikā no citas ēras, vai, pat citplanētietes! Savukārt nomocītie un nozombētie PSRS pilsoņi, kas redzami zemāk pievienotajos attēlos, uzvedās tieši tāpat, kā parasti uzvedās „aborigēni”, „iezemieši” un Amazones džungļu indiāņi ieraugot kaut ko no citas daudz attīstītākas civilizācijas. Skatoties uz modelēm, viņu sejās un prātos notika kaut kas neparasts, proti, šausmas un sajūsma saplūda kopā, drosmīgākie mēģināja pat pataustīt modelēm mugurā uzvilktās drānas no „sapuvušajiem Rietumiem”, vai tik tiešām tās nav iepuvušas!

Tikai piebildīšu, ka šo sajūtu, kad šausmas un bailes pārņem cilvēka prātus un sajūtas, es parasti redzu komentāros, kas tiek vatņiku un Putlerastānas adeptu atstāti zem maniem un Maksima rakstiem par PSRS laikiem un Putina režīmu.

Tātad, šoreiz foto stāsts par to kā Kristiāna Diora modeles izskatījās 1959.gada Maskavā!

1. Zināt, kas visvairāk pārsteidz šajās fotogrāfijās? Nenormāli lielais dzīves līmeņa kontrasts, ko vienkārši pat aklais nakts laikā tumšā istabā zem segas spēs saskatīt ar aizvērtām acīm šajās bildēs! Smaidīgās francūzietes tērpušās pēc pēdējā Rietumu modes kliedziena, bet fonā redzam nabadzīgās padomju ikdienas dzīves nomocītās sievietes, kuras jau sen kā aizmirsušas, ka ir sievietes. Ne jau no labas dzīves un ne no pasaulē garšīgākā plombīra viņas bija tērpušās tik nabadzīgi – bezformīgajās padomju darba drēbēs (lietusmēteļos, kokvilnas pufaikās un kaut kādos pusmēteļos). Bet viņu sejas, un „padilušais” izskats – tas viss no smagā darba, ko PSRS lika darīt sievietēm, pastāsta vairāk nekā vārdi.  

2. Diora modeles pastaigājas pa Maskavu. Tās ir dāmas no „pūstošā kapitālisma, kas to vien dara, kā tikai nežēlīgi ekspluatē cilvēkus ik dienu”, bet visapkārt pašas laimīgākās un pašas brīvākās valsts [PSRS] pasaulē iedzīvotāji. Skaties, tikai nesajauc!

3. Francūzietes pastaigājas pa Maskavas centru. Padomju vīrieši, nespēj vien atraut acis no viņām, bet pašiem mugurā kaut kādas saburzītas drānas, kas turklāt viņiem ir daudz par lielu. Tas viss tikai no nabadzības… viss frontei, kosmosam un partijai!

4. Franču modeles tirgū. Šeit viss ir kā no divām dažādām pasaulēm – nabadzīgas koka letes, padomju konservi, un boļševiku nomocītās padomju sievietes. Papētiet, kā viņas skatās uz francūziešu tērpiem. Interesanti ir tas, ka iespējams padomju sievietes attēlos ir tikai nedaudz vecākas par franču dāmām, bet cik dažādi viņas izskatās! Sejas, stāja, kājas un drēbes… PSRS jau vajadzēja sagraut tikai vien par to, ka padomju sieviete pēc 35-40 gadu vecuma aizmirsa, kā ir būt skaistai iekārojamai sievietei!

5. Vēl viens kadrs no tirgus. Vidēja vecuma padomju sieviete, kas jau krietni pirms noliktā laika ir pārvērtusies par vecmāmiņu, nopēta „mežonīgās atnācējas”. Sanāk, ka padomju cilvēks bija kosmosā, nevis 1961.gadā, bet kosmoss pats pie viņiem ieradās jau 1959.gadā, kad tur ciemojās šīs būtnes no citas pasaules!

6. Padomju sieviešu reakcija uz francūzietēm bija vienkārši vienreizēja – fotogrāfiem izdevās iemūžināt veselu gammu sajūtu un emociju. Pensijas vecuma sievietes vēroja viņas ar ziņkāri, bez īpašām emocijām, jo tās jau sen bija par sevi aizmirsušas kā par sievietēm un neuztvēra francūzietes kā „konkurentes”. Viņām Diora modeles bija kā kaut kādas mežonīgas būtnes, kas tikai mazliet atgādināja par īpaši strauji aizgājušo jaunību – tā līdz galam pa īstam neizbaudīto [paldies, Ļeņinam, Staļinam un partijai]!

7. Pavisam citādu reakciju francūzietes sagaidīja no padomju jaunietēm. Viņas izskatās apjukušas, „kā, tās ir tās pašas apspiestās sievietes no pūstošajiem Rietumiem, par kuriem mums pastāvīgi stāsta avīze Pravda?” Kas notiek?” Viņas ir pārbijušās, viņas beidzot apjauš, bet vēl līdz galam varbūt nesaprot, ka visu šo laiku ir kārtīgi izmantotas un čakarētas, viņas saprot, kas ir nabagākas par pēdējo nabagu. Viņas nesaprot, kā ir iespējams izskatīties tik pievilcīgi, tik skaisti! Viņas sajuta atšķirību uzreiz, viņu sejas bildēs nemelo! Emocijas tik viegli nenoslēpsi! Pievērsiet uzmanību viņu sejām šajā bildē, kas uzņemta „lielveikalā”, it sevišķi tai biedrenei pelēkajā kleitā (labajā pusē).

8. Jā… man patīk tā biedrene labajā pusē, smejos un raudu! Skatiens bez komentāriem!

9. Lūk, vēl daži perfekti kadri. Padomju veči laimīgi lūr uz modelēm, kā tādi nogribējušies runči, bet padomju sievietes saprot, ka tagad nāksies ne pa jokam iespringt, jo ieradušās francūzietes ir sačakarējušas sieviešu pievilcības vērtēšanas skalu, atstumjot biedrenes uz otro plānu. Varu saderēt, ka ikkatrs mužiks, kas kaut mazliet palūrēja uz franču dāmām, vakarā dabūja noklausīties morāli par to, ka „pūstošajos Rietumos visi ir skaisti, bet bez dvēselēm”, vai – „ko tad tu vēl gaidīji no buržuāziskajām prostitūtām” un „vispār ne jau tur tā laime, galvenais, lai cilvēks būtu labs!”

Varbūt kāda nabadzīte pat negulēja visu nakti raudādama spilvenā pēc francūziešu ierašanās Maskavā, neko darīt, bija tādi laiki! Kurš vainīgs?

10. Vēl viens kadrs no „lielveikala”. Bez komentāriem!

11. Franču modeles Maskavas ielās, visapkārt pelēks pūlis, tērpies sarafānos, svārkos, naģenēs un nonēsātās padomju rekrūšu formās – pūlis no 19.gadsimta. Un tā bija varenā kosmosa lielvara? Skaties nesajauc!

12. Vēl pāris kadri, kuros redzami „mūsdienīgie” padomju cilvēki! Kosmosa apgūšanas ēra ir sākusies! Rītdien visiem pulksten 11:00 ierasties uz Marsa talku, un iestādīt pa ābelei!

13. Francūzietes tiek pavadītas mājās!

14. Beigās jums parādīšu vēl vienu fotogrāfiju, kas uzņemta PSRS 1953.gadā. Tas ir gads, kad franču modes ģēnijs Īvs Senlorāns radīja pasakaini skaistās melnās kokteiļu vakarkleitas, bet PSRS – atrādīja biedriem jaunāko vateņu kolekciju. Šīs jaukās „štātes” bija paredzētas konvojētajiem un cietumu sargiem!

Lūk, tādas tās lietas bija PSRS! Visa šī knapināšanās un nabadzība uzreiz kļuva redzama, tikko kā no Rietumiem izdevās dabūt otrpus dzelzs priekškara da vienalga ko no attīstītās pasaules. Atceramies tos laikus, kad jūrnieki veda polietilēna maisiņus uz savoku un tirgoja par 25 rufeļi gabalā! Johaidī, naftas lielvara, pat kulefāna celīti nespēja radīt! A, ko teiksiet par tualetes papīru Padomju Savienībā? Draugiem.lv dzīvojošaisprokremliski noskaņotais apsargs Agris Kvite, kuram Latvijā viss ir slikti un kurš gaida Putinu baltā zirgā ierodamies, vēl joprojām to vietu slauka ar avīzi Pravda, protams, ja pirms tam bija, ko apēdis.

Pēc tam, kad francūzietes pameta PSRS, neviens vairs neuzdrošinājās atkārtot šādus te eksperimentus PSRS.

Visvairāk man ir žēl to padomju sieviešu, kuras bija spiestas smagi vergot un strauji novecot.

autors: Maksims Mirovičs

no krievu valodas tulkoja: Kosķiks Vatnijs

komentēja: Feģa Blatnijs

Avoti:

https://maxim-nm.livejournal.com/545532.html

https://vatastan.com/2019/10/22/sievietes-vieta-psrs-bija-ne-tikai-pie-plits/

https://vatastan.com/2019/08/22/psrs-zelta-laikos-provinces-valdija-briesmiga-nabadziba-propaganda-nav-patiesiba/

https://vatastan.com/2019/09/24/psrs-kodolvara-bez-tualetes-papira/

Atstāj komentāru: