Kas notiek Habarovskā?

Es domāju, ka šoreiz būtu svarīgi parunāt par to, kas šobrīd notiek mūsu kaimiņvalstī – Vatastānā. Šī vasara jau tā ir bijusi protestu pilna. Vakardien pat Minskā vairāki tūkstoši cilvēku izgāja ielās, lai izteiktu savu neapmierinātību ar to, ka Valērijs Cepkalo un Viktors Babariko netiek reģistrēti kā prezidenta amata kandidāti. Notika pat kautiņi ar OMONiešiem. Savukārt Vatastānā, precīzāk – Habarovskā notiek visai nopietni masu protesti, kuros piedalās desmitiem tūkstošiem cilvēku.

Domāju, ka šie protesti labi parāda, ka šīs „postpadomju” valstis ir sūdos līdz ausīm, arī Ukrainā pēdējā gada laikā nav diez ko mierīgi, izskatās, ka briest to cilvēku protests, kas nav mierā ar Zeļenski. Pieļauju, ka rudenī mēs piedzīvosim vēl visādus brīnumus – patīkamus un varbūt ne tik patīkamus!

Bet tagad mazliet vairāk par to, kas notiek Habarovskā.

Tur protesti sākās jau iepriekšējā nedēļas nogalē, jo tika arestēts vietējais gubernators Sergejs Furgals. Viņu aizturēja 9. jūlijā un aizveda uz Maskavu. Kremlis Furgalu apsūdz par līdzdalību vairākās skaļās slepkavībās.

Daudzi analītiķi uzskata, ka protestus Habarovskā nevajadzētu tik ļoti saistīt ar gubernatora arestu, bet gan ar Putina konstitūcijas pieņemšanu 1. jūlijā. Arests varētu būt tikai kā pēdējais piliens jūrā, cilvēkiem, iespējams, piegriezās, ka visi lēmumi tiek pieņemti viņu vietā tālajā Kremlī.

Interesanti, ka Kremļa mediji norāda, ka sestdienas mītiņā piedalījās ap 12000 cilvēku, bet neatkarīgi avoti min pavisam citus skaitļus – 30 līdz 50 tūkstošus. Jebkurā gadījumā protestētāju bija ļoti daudz, nekas tāds nebija noticis Vatastānā kopš 2012. gada masu mītiņiem Bolotnajas laukumā.

Ko pieprasa Habarovskas ielās izgājušie? Demonstranti izgāja ielās, lai aizstāvētu savu izvēli, kas tika izdarīta 2018. gadā nobalsojot par Furgalu. Daudzi no protestētājiem norāda, ka arestētais gubernators bija izdarījis daudz laba, proti, padarījis caurspīdīgu valsts iepirkumu kārtību, nepieļaujot aizdomīgu iepirkumu iespējamību, un uzlabojis emocionālo atmosfēru parasto cilvēku un varas pārstāvju starpā. Cilvēkiem kļuva daudz vieglāk atrisināt sasāpējušos jautājumus ar varas institūcijām, bija noticis liels progress šajā virzienā.

Jau ceturto dienu cilvēki iziet Habarovskas ielās, lai mierīgi protestētu. Savukārt Vatastānas mediji turpina klusēt un  melot, piemēram, bēdīgi slavenais Putina dirsējs Solovjovs ir nodēvējis Habarovskas protestētājus par „apkodušamies draņķiem”. Protestētāju vidū tiek iesūtīti Kremļa provokatori, kuri cenšas izjaukt protestu, mēģinot sanaidot protestētājus savā starpā – tā ir labi zināma padomju specdienestu taktika. Interesanti ir tas, ka vēl joprojām nav izkristalizējies Habarovskas protestu līderis, kā arī vēl nav izvirzītas „konkrētas” prasības no protestētāju puses, tāpēc nav īsti skaidrs kā tas viss beigsies.

Es domāju, ka šis protests beigsies ar neko. Izskatās, ka Kremlis šoreiz ir izvēlējies ignorēt šo protestu, par to daudz nerunāt mediju telpā, bet bez līderiem un konkrētām prasībām protests ir nolemts. Pieļauju, ka cilvēki vēl mazliet paprotestēs un dosies mājās, pieņemot kātu formālu „rezolūciju par nodomiem” tikai pasakot, ka „mēs pametam ielas, bet protesta gars joprojām paliek mūsu sirdīs”.

Kā jums liekas, vai Habarovskas iedzīvotājiem izdosies iekost Putina režīmam?

Avoti:

https://maxim-nm.livejournal.com

One comment

  1. Paldies Dieviem! Beidzot Vladimirs Solovjovs ir nokļuvis Latvijai nevēlamo personu sarakstā! Dievi vien zina, kas notiktu, ja tādam antilatviskam elementam kā Vladimiram Solovjovam dotu rīcības brīvību Latvijā! Viņš jau ilgstoši savos propagandas šovos izsmej Latviju un apmelo latviešus. Man viņa naida runas par mūsu valsti ir jau apnikušas. Vladimirs Solovjovs nav gaidīts viesis Latvijas Republikā, mums tādi lielkrievu šovinisti kā viņš nav vajadzīgi…
    ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
    Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
    Latvju Dievi mūžam viedi.

Atstāj komentāru: