Opīt, pastāsti kā bija tavā jaunībā: atpakaļ PSRS – 1961. gads!

Šodien domāju ir pienācis laiks atgādināt PSRS adeptiem un jaunajai paaudzei, kura ne velna nezina par tiem laikiem un smeļas informāciju no PSRS propagandas, par to reālo skarbo parasto ikdienas dzīvi, ko vilka proletariāts PSRS zelta laikos, proti, pagājušā gadsimta sešdesmitajos, kad sākās kosmosa ēra šajā dieva pamestajā zemes malā.

Cik man zināms, PSRS fanu pulciņš, kura biedri lielākoties ir izauguši komjauniešu izcilnieku un komunistiskās partijas ģimenēs, piemēram, Augusts Brigmanis, Aivars Lembergs, Mārtiņš Staķis un viņa mamma – vecā komunistene Dagnija, Guntis Ulmanis, Juris Savickis, Andris Šķēle, Krasovickis, Šmidre, Gerkens un vēl viens otrs izbijis kolhoza priekšsēdētājs vai to izlutinātie bērneļi, ir visai izbrīnīti no kurienes uzrodas manis un citu aktīvistu publicētās bildes un atmiņas, jo viss, ko viņi atceras ir specveikali, lieli piecistabu dzīvokļi, automašīnas ar privātiem šoferiem un daudzus citus labumus, kad patiesībā 99% PSRS iedzīvotāju dzīvoja pilnīgā nabadzībā.

Fotogrāfijas, kuras šoreiz apskatīsim, ir uzņēmis ģeniālais fotogrāfs Georgijs Skvorcovs 1961.gadā. Vai tas, kas tajās redzams kaut kādā veidā ir asociējams ar tajā pašā gādā veikto Gagarina lidojumu kosmosā, man ir grūti spriest.

Lūk, arī bildes – kosmosa izpētes lielvara – PSRS, 1961. gads!!!

1. Gumenskas ciemata patērētāju biedrības „kiosks”. Ja nebūtu izkārtne ar PSRS laika abreviatūrām, tad varētu teikt, ka tie ir 1940., 1990., vai pat 1870. gads.

2. Sievietes, kas ieradušās tirgū. Kurš gadsimts? Ja novāktu no bildes to smago mašīnu, kas redzama labajā pusē, es teiktu – 19. gadsimta otrā puse, ne? Tajos laikos vēl mierīgi varēja filmēt mākslas filmas par dzimtbūšanu, kura tika atcelta tieši 100 gadus pirms šīs fotogrāfijas uzņemšanas 1861. gadā. Vai kaut kas bija mainījies?

3. Sievietes tirgū. Viena vienīga nabadzība! Žēl skatīties uz šīm sievietēm ar sastrādām rokām, bez jebkādas cerības uz gaišāku nākotni. Šo cilvēku dzīves līmeni nemaz nav iespējams salīdzināt piemēram ar tā paša laika dzīves līmeni un pārticību ASV.

4. Tā pati 19. gadsimta otrā puse, tikai autoveikals visu nodod, jo tas izskatās kā kaut kas no zinātniskās fantastikas uz šo ļaužu fona.

5. Padomju pilsoņi iepērkas pie tirgus letes brīdī, kad izskan ziņa par to, ka Gagarins ir iekarojis kosmosu, aplidojot Zemi stratosfērā. Ak, kāda laime un līksmība! Tagad tikai jākravā paunu maisi un uz Marsu prom ābeles stādīt.

6. Arī govīm varbūt bija pienācis laiks posties uz Marsu, bet tikmēr govs īpašniece to slauc potenciālās pircējas acu priekšā, lai parādītu cik pienīga tā ir.

7. Bilde ar nosaukumu „veco draudzeņu satikšanās”. Redzam trīs sievietes tautu tērpos. Bez komentāriem.

8. Spirtoto un bezalkoholisko dzērienu bode uz riteņiem. Šņabis izķerts, bet limonāde, kaut kā cilvēkiem pie sirds nav gājusi tajos laikos. Kur tad paliek stāsti par gardo ģenētiski nemodificēto PSRS limonādi? Pareizi, bija taču tējas sēne trīslitrenē, ar to arī pietika!

9. Vēl viena fotogrāfija no 19. gadsimta, nemaz neticas, ka tas ir 1961. gads.

10. Un te izskatās, ka ļaudis pēc tirgus apmeklējuma ir sataisījušies uz kino seansu.

11. Trīs sievietes vīriešu uzvalkos…

12. Tirgus laukuma kopaina, diez Gagarins to no augšas arī redzēja?

13. Laimīgie tikuši kravas mašīnas kastē, lai dotos tālāk. Tikmēr ASV tajā laikā vidēji katrai ģimenei bija viena vai pat divas automašīnas īpašumā, ar kurām doties uz lielveikalu pēc iepirkumiem.

15. Skaista bilde! Kāds ticis pie dīvāna. Viss ciems saskrējis aplūkot, pat Gagarins no kosmosa ar skaudību noskatījās!

16. Tas pats ciemats, tikai skats pa gabalu!

17. Tilts pāri Mokšas upei. Nē, tas nav 1861. gads, bet 1961. gads! Joprojām ceļu nav, un nebūs, jo proletariāts PSRS jau pārvietojas ar kosmosa kuģiem. Visur koka būdas no cara Ivana Bargā laikiem, šie cilvēki kā dzīvoja dzimtbūšanā tā arī neko „labāku” nesagaidīdami no lika koka karotes, tikai GULAG nometnes Turcijas kūrortu vietā un stāstus par lieliskajiem sasniegumiem kosmosa apgūšanas nozarē.

18. Karsta pēcpusdiena tai pašā ciematā, 1961. gads!!!

Uz šo nabaga rēķina tika uzcelta tā pati PSRS, kur viss bija par velti, arī gardākais plombīrs pasaulē, bet tikai priekš 1-2% padomju „elites”. Kaut ko līdzīgu vēl mūsdienās var novērot pelmeņa Kima Z-Korejā.

Avoti:

https://maxim-nm.livejournal.com/616881.html

https://vatastan.com/2019/10/22/sievietes-vieta-psrs-bija-ne-tikai-pie-plits/

https://maxim-nm.livejournal.com/598926.html

https://maxim-nm.livejournal.com/603937.html

https://maxim-nm.livejournal.com/293191.html

https://maxim-nm.livejournal.com/594702.html

One comment

Atstāj komentāru: