Par ārpolitikas skabargām citu acīs

Kamdēļ es neesmu pārāk labās domās par Putina Krieviju un pašu Putinu? Iemesli, protams, ir vairāki bet, viens no tiem – divkosība un meli. Pašsaprotams, ka katrai valstij ir savas intereses, bet…

Pašlaik Putina Krievija man atgādina skolas laikus. Precīzāk, skolas huligānu, kurš iedomājās, ka ir pasaules naba un visiem viņš jāklausa un jārunā viņa žargonā. Valodu viņš saprata vienu – tikai to, kurā pats runāja, – spēku. Viņš respektēja tikai tos, kuri viņam sadeva pa muti. Pārējos – pieklājīgos viņš pārāk augstu nevērtēja.

Labi, tas tik ieskicējums, bet par valodu parunāsim gan. Saprotu, ka valodas jautājums vienmēr ir bijis ļoti “kutelīgs” un jūtīgs. Šoreiz parunāsim kā par vārdiem un darbiem, bet valodas sakarā. Bez aizvainojuma, tikai ar faktiem.

Krievija rēķinās ar Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) izpildstruktūru profesionālu un objektīvu pieeju krievu valodas diskriminācijas jautājuma risināšanā Baltijas valstīs un Ukrainā, intervijā RIA Novosti sacīja Krievijas pastāvīgais pārstāvis EDSO Aleksandrs Lukaševičs.

Aizsardzība pret krievu valodas un krievvalodīgo iedzīvotāju diskrimināciju Baltijas valstīs un Ukrainas ir viena no aktuālākajām Krievijas tēmām EDSO. Pēc Lukaševiča domām, organizācija iepriekš šim jautājumam pievērsa nepietiekamu uzmanību.1

Hmm, interesanti. Kā zināms, par diskrimināciju vispār var runāt tikai un vienīgi tad, kad salīdzināmie subjekti atrodas vienādos un salīdzināmos apstākļos. Ja skatāmies no valodas viedokļa, tad pieminēto Baltijas valstu un Ukrainas oficiālā valoda nav salīdzināmos apstākļos ar krievu valodu, jo pēdējā NAV šo valstu oficiālā valoda.

Papildus – viena lieta ir izteikt vispārinātus apgalvojumus, otra – runāt par detaļām – faktiem. Viens no propagandas “jājamzirdziņiem” ir minēt vispārinātus apgalvojumus, kurus nav iespējams pārbaudīt dzīvē. Bez šaubām, ka Krievija izsaka tikai vispārinātus apgalvojumus.

Iepriekš minētajā vēstījumā ir vēl viena interesanta niansīte – ja jau tika norādīts, ka līdz šim, Krievijasprāt, EDSO nepievērsa pietiekamu uzmanību, tad jautājums – kas ir par pamatu uzskatam, ka tagad pievērsīs? Nu, iespējams, ka Krievijas rīcība ir saistīta ar 2020.gada 4.decembri, kad par EDSO Augsto komisāru nacionālo minoritāšu jautājumos kļuva Kairats Abdrahmanovs (Kazahstāna). Kamdēļ viņš varētu būt “draudzīgāks” pret Krievijas izgājieniem?

Visnotaļ vienkārši – Krievija un Kazahstāna ir kā cimds ar. Arī Kairats Abdrahmanovs ir “padomjlaiku produkts”. Ikkatram cilvēkam tā dzīves uzskatu pamatvērtības tiek ieliktas pēdējos skolu gados un augstskolā. Protams, ka cilvēks var mainīties, bet mācību laikā iesakņojušies principi nemainās.

K. Abdrahmanovs pēc iegūtās izglītības ir vēsturnieks. Te atceramies, ka PSRS laikos bija tikai viena un pareizā vēsture. Turklāt, viņš no 1987.gada līdz 1991.gadam strādāja par pasniedzēju Politiskās vēstures katedrā V.I.Ļeņina vārdā nosauktajā Kazahstānas Politehniskajā institūtā. No 1991.gada līdz 1993.gadam – aspirants Kazahstānas Valsts universitātē.2 Vai kādam ir vismazākās šaubas, kādas ideoloģijas piekritējs ir K. Abdrahmanovs?

Jāatzīmē, ka EDSO visu laiku ietur Krievijai labvēlīgu kursu. Zinot, ka nesen atklātībā nāca izvirzītās apsūdzības bijušajam Starptautiskās Biatlona savienības prezidentam3, tad jebkuras starptautiskās organizācijas neizskaidrojami labvēlīgā nostāja pret Krieviju raisīs pamatotas aizdomas.

Paskatīsim, ko tad pati Krievija saka par valodas lietošanu?

Sākšu ar to, ka Putins ir teicis, ka Krievijā krievu valoda ir jāzina katram.4 Putina retorika par krievu valodas lietošanu neaprobežojas tikai par tās teritoriju. Putins ir ieskicējis pasākumus, pateicoties kuriem, valsts ir nolēmusi cīnīties par krievu valodas izmantošanu arī pasaulē.5 Šeit es akcentu lieku uz vārdu – pasaulē. Šādi pasakot, Putins skaidri parāda, ka viņi citām valstīm centīsies uzspiest krievu valodas izmantošanu un ka šī mērķa sasniegšanai ir pat valstiski sagatavots plāns. Tādējādi izriet, ka Putins pat tieši apstiprina, ka iejauksies citu valstu iekšējās lietās.

Savukārt, diskutējot par Krievijas valsts valodas likuma grozījumiem, tika pateikts: pašlaik ne visi ārzemnieki un personas bez pilsonības, kuras strādā Krievijā, zina krievu valodu, tas ir, tās teritorijas oficiālo valodu, kurā strādā. Tā arī viņi savstarpēji darba laikā un darba vietā sazinās savā dzimtajā valodā, par ko iedzīvotāji apvainojas.6

Putins arī ir parakstījis likumu, kurš paredz, ka visiem ārzemniekiem, kuri vēlas iegūt uzturēšanās atļauju, darba atļauju vai patentu, izņemot augsti kvalificētus speciālistus, jākārto eksāmens krievu valodā, vēsturē un normatīvo aktu zināšanā.7

Apkopojot visu minēto, sanāk, ka Krievija pārmet Baltijas valstīm un Ukrainai par krievvalodīgo diskrimināciju. Tiesa, neko nekonkretizējot, bet pati visiem ārzemniekiem ne tikai liek zināt krievu valodu, bet arī aizliedz darba laikā savstarpēji sazināties dzimtajā valodā. Papildus tiek prasīta arī vēstures zināšana. Protams, ka pareizā, pēc Putina viedokļa.

Nez, man vienam sanāk, ka tas izklausās kā minimums divkosīgi un atbilst manis sākumā aprakstītajam skolas huligānam? Pats dara, kā vēlas, bet no pārējiem pieprasa kaut kādus paša iedomātus ideālus, kuri atbilst tikai viņa vēlmēm?

Vienu gan varu pateikt, ja kāda no pasaules valstīm atļautos kaut mazāko daļu no tā, ko atļaujas Krievija, tad tieši Krievija būtu tā, kura bļautu visskaļāk par visādiem pārkāpumiem. Kā var cienīt divkošus?

1https://ria.ru/20210210/diskriminatsiya-1596783708.html

2https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%B1%D0%B4%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2,_%D0%9A%D0%B0%D0%B9%D1%80%D0%B0%D1%82_%D0%9A%D1%83%D0%B4%D0%B0%D0%B9%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

3https://sports.tvnet.lv/7167275/bijusais-ibu-prezidents-piesedzis-krievijas-dopinga-parkapumus-kukulots-ar-prostitutam-medibu-celojumiem

4https://www.interfax.ru/russia/571405

5https://www.vedomosti.ru/politics/articles/2019/11/05/815484-vladimir-putin-ukazal

6https://ria.ru/20131212/983717947.html

7https://ria.ru/20140421/1004773076.html

Atstāj komentāru: