Vatastānas militārais atašejs Rīgā ballē un met vidējos pirkstus ierobežojumiem (foto)

Marta beigās kādas privātmājas pagalmā Ķengaragā par spīti Covid-19 ierobežošanai ieviestajiem drošības pasākumiem notikusi saviesīga ballīte, kas piesaistījusi apkārtējo iedzīvotāju uzmanību ar skaļu mūziku, bet tās namatēvs bijis Krievijas militārais atašejs Latvijā Ruslans Ušakovs, liecina aculiecinieku iesūtītie fotoattēli un “Delfi” pārbaudītā informācija.

Pasākumā 27. martā piedalījušās aptuveni 10 personas, kas nav no vienas mājsaimniecības, apgalvo aculiecinieks. Uz minēto adresi pat izsaukta policija, taču pēc īsas sarunas ar nama saimnieku pie vārtiem likumsargi aizbraukuši bez tālākām darbībām.

Par iemeslu tam varētu būt apstāklis, ka pasākuma viesi vakarā prom devušies ar automašīnām ar diplomātiskajiem numuriem. Savukārt aculiecinieka fotogrāfijās rādām nepieklājīgu žestus, kā apliecina “Delfi” aptaujātie avoti, atpazīstams Krievijas militārais atašejs Latvijā Ruslans Ušakovs, domājams, vakara namatēvs.

Likumsargiem ir ierobežotas iespējas vērsties pret personām ar diplomātisko imunitāti. Tikmēr parastie pilsoņi par notiekumu pārkāpumu riskē ar sodanaudām.

Rīgas pašvaldības policijas (RPP) pārstāve Lāsma Greidāne portālam “Delfi” apstiprināja, ka uz konkrēto adresi Ķengaragā 27. martā saņemti divi izsaukumi par neatļautu pulcēšanos un, iespējams, Covid-19 ierobežojumu neievērošanu.

Krievijas militārais atašejs Covid-19 laikā Rīgā ballējas un rāda nepieklājīgus žestus

Uz pirmo izsaukumu RPP patruļa nav devusies, jo to jau darījusi Valsts policija (VP). Savukārt uz otro izsaukumu aptuveni pēc stundas nosūtīta tuvākā autopatruļa.

“Norādītās privātmājas pagalmā tika sastapts Krievijas pilsonis. Vīrietis atklāja, ka pirms trim minūtēm no notikuma vietas esot devušies prom Valsts policijas darbinieki. RPP sazinājās ar Valsts policiju, kas vīrieša stāstīto apstiprināja. Savu pilnvaru robežās, aplūkojot privātmājas pagalmu, pārkāpumi netika konstatēti,” informē RPP.

RPP neatklāj informāciju par apmeklēto personu datiem, tāpēc Greidāne atteicās komentēt, vai sastaptais Krievijas pilsonis bija Ruslans Ušakovs un vai viņš uzrādīja diplomātisko pasi.

Krievijas militārais atašejs Covid-19 laikā Rīgā ballējas un rāda nepieklājīgus žestus

Arī VP portālam apstiprina, ka saņēmusi informāciju par, iespējams, neatļautu pulcēšanos kādā Ķengaraga pagalmā.

“Policija reaģēja uz saņemto informāciju un uz norādīto adresi izbrauca patruļpolicijas ekipāža. Taču informācija neapstiprinājās, policijas ierašanās brīdī norādītajā adresē, pagalmā atradās personas no vienas mājsaimniecības,” norāda VP pārstāve Ance Rozīte.

Krievijas militārais atašejs Covid-19 laikā Rīgā ballējas un rāda nepieklājīgus žestus

Uz jautājumiem par sastapto personu statusu un kā policija veica pārbaudi, Rozīte neatbildēja.

Savukārt aculiecinieks ir skeptisks par to, ka visas personas bijušas no vienas mājsaimniecības, atgādinot, ka viesi, no kuriem daļa redzama fotogrāfijās, vakarā prom devušies ar diplomātiskajām automašīnām, bet policisti īpašumā iekšā nav gājuši.

Krievijas vēstniecības Latvijā “Facebook” lapā redzams, ka viena no pēdējām Ušakova diplomāta aktivitātēm bijusi ziedu nolikšana pie Salaspils memoriālā un Vecajos garnizona kapos 11. aprīlī. Kā uzsvērts ierakstā, viss noticis “ievērojot sociālās distancēšanās prasības un visus nepieciešamos piesardzības pasākumus nelabvēlīgās epidemioloģiskās situācijas dēļ”.

Ekrānuzņēmums
Ekrānuzņēmums

Šī nav pirmā reize, kad pulkvedis Ušakovs piesaistījis uzmanību saistībā ar Covid-19 drošības pasākumu iespējamu neievērošanu. Pērn septembrī LTV raidījums “Panorāma” ziņoja, ka pulkvedim Ušakovam līdzīga persona brīvi apmeklē sabiedriskas vietas, nelietojot sejas masku, lai gan pirms dažām dienām viņš bija atgriezies no Krievijas.

Saskaņā ar “Panorāmas” rīcībā esošo neoficiālo informāciju tolaik ar Covid-19 bijuši saslimuši divi Krievijas vēstniecības darbinieki.

Latvijas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Jānis Beķeris raidījumā skaidroja, ka diplomātiskās pases piešķirtās privilēģijas neievērot pašizolāciju vai citus drošības pasākumus būtu attiecināmas tikai uz gadījumiem, ja persona pilda savus tiešos diplomāta pienākumus, nevis kādas privātas darbības.

Savukārt Krievijas vēstniecība Latvijā norādīja, ka nekomentē jautājumus par diplomātisko misiju darbinieku veselību un privāto dzīvi.

Ruslans Ušakovs Krievijas militārā atašeja Latvijā amatu ieņem kopš 2019.gada sākuma. Latvijas Aizsardzības ministrijas vietnē publicētā informācija liecina, ka viņš ir dienējis Krievijas Aizsardzības ministrijas Signālizlūkošanas departamentā un Krievijas bruņoto spēku Maskavas Militārā apgabala Signālizlūkošanas centrā, kā arī bijis palīgs Krievijas militārajiem atašejiem Laosā un Singapūrā.

Krievijas militārais atašejs Covid-19 laikā Rīgā ballējas un rāda nepieklājīgus žestus

Kara mākslu Ušakovs apguvis Uļjanovskas militāro inženierzinātņu signālizlūkošanas skolā un Krievijas Federācijas bruņoto spēku Apvienotā štāba Militārajā akadēmijā.

Ārvalstu aizsardzības atašeju uzdevums ir veicināt un sekmēt divpusējo sadarbību starp pārstāvēto valsti un Latviju, skaidrots ministrijas vietnē.

Krievijas diplomātu darbība Rietumos bieži tiek vērota saistībā ar bažām par iespējamo spiegošanu, un militāro atašeju amatus vērotāji mēdz sasaistīt ar Krievijas Federācijas Bruņoto spēku Ģenerālštāba Galveno pārvaldi (GRU), kas nodarbojas ar informācijas vākšanu militāro operāciju plānošanas vajadzībām.

No pēdējo gadu skaļākajiem notikumiem GRU vārdu saista, piemēram, ar bijušā izlūka Sergeja Skripaļa un viņa meitas indēšanu ar kaujas vielu “Novičok” Anglijā un apvērsuma mēģinājumu Melnkalnē.

Par to, ka diplomātiskais piesegs joprojām tiek izmantots Krievijas izlūkošanas un drošības dienestu interesēs, līdzīgi kā iepriekšējos gadus liecina arī jaunākais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) ziņojums par 2020. gadu.

“Krievijas diplomātisko pārstāvniecību piesegā izvietotās izlūkošanas un drošības dienestu rezidentūras joprojām ir ārkārtīgi nozīmīgs Krievijas izlūkošanas mehānisms Rietumvalstīs. Galvenais rezidentūru uzdevums ir izlūkošanas informācijas iegūšana ar informācijas avotu un kontaktpersonu palīdzību, kas potenciāli var dot vislielāko citā veidā neiegūstamas informācijas pienesumu,” teikts ziņojumā.

Pandēmijas apstākļos gan nedaudz mainījusies darba rutīna, skaidro SAB. Ja agrāk kontaktus ar interesējošām personām Krievijas izlūki salīdzinoši bieži uzsākuši publiskos pasākumos, tad pēdējā laikā sākotnējai saziņai biežāk tiek izmantoti e-pasti un sociālie tīkli, secināts ziņojumā.

Savukārt 2019. gada pārskatā SAB skaidroja, ka Ušakovs biežāk nekā amata priekšgājējs apmeklēja drošības un ārpolitikas tematikai veltītus pasākumus, kuru ietvaros veido sākotnējos kontaktus ar minēto jomu ekspertiem.

Sociālajos tīklos atrodamas fotogrāfijas, kur redzams, ka Ušakovs ticies ar tādiem vietējiem prokremliskajiem aktīvistiem kā Jevgēnijs Osipovs un Vladimirs Lindermanis.

Avots: Delfi.lv

2 comments

 1. Kovid-19 (covid-19) krīze ir nogurdinājusi ļaužu prātus. Mūsu sabiedrība ir nogurusi no ilgstošās kovid-19 (covid-19) krīzes. Daži no mums ir zaudējuši ticību mūsu valdībai. Daži no mums ir nikni gan uz sevi, gan uz valdību, gan uz apkārtējo sabiedrību. Par spīti iekšējiem pārdzīvojumiem, saglabāsim mieru. Neviens no mums nav ideāls, taču mēs savā ikdienā cenšamies sasniegt savu ideālu. Šad tad gadās pieļaut kļūdas. Mēs visi esam cilvēki, kļūdīties ir cilvēcīgi. Tāpēc savāksim visu savu drosmi dūrē un piedosim mūsu valdībai tās kļūdas, nepilnības un neveiksmes. Piedosim visiem 13. Saeimas deputātiem! Piedosim 13. Saeimas Prezidijam: Inārai Mūrniecei, Marijai Golubevai, Andrejam Klementjevam, Dagmārai Beitnerei-Le Gallai, Inesei Lībiņai-Egnerei! Piedosim Ministru kabinetam: Arturam Krišjāņim Kariņam, Artim Pabrikam, Jānim Bordānam, Edgaram Rinkēvičam, Jānim Vitenbergam, Jānim Reinam, Sandim Ģirģenam, Ilgai Šuplinskai, Naurim Puntulim, Ramonai Petravičai, Tālim Linkaitam, Danielam Pavļutam, Kasparam Gerhardam, Artūram Tomam Plešam! Piedosim Valsts prezidentam Egilam Levitam! Piedosim Valsts prezidenta kancelejas vadībai: Andrim Teikmanim, Irēnai Kucinai un Lailai Jurcēnai! Piedosim Valsts prezidenta padomniekiem: Solveigai Silkalņai, Jānim Plepam, Jānim Kažociņam, Aivai Rozenbergai, Alisei Pīkai, Ievai Ilvesai, Sarmītei Ēlertei, Rolandam Lappuķem, Ievai Siliņai, Jurģim Klotiņam! Piedošana padarīs mūsu dzīvi vieglāku, tā atvērs mūsu sirdis sentēvu Dieviem. Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem! Dzīvosim ar cerību un mīlestību sirdīs. Būsim iecietīgi un saprotoši pret līdzcilvēkiem. Uzvilksim kaklā pērkonkrustu. Iedegsim tumši zilu svecīti skaistā, māla svečturītī uz galda. Lūgsim visvareno Pērkonu – Debesu Tēvu, lai Pērkons pasargā mūsu valsti no naidniekiem! Lūgsim Pērkoņtēvu – mūsu sentēvu Dievu – ar visu savu sirdi un dvēseli! Aizlūgsim Pērkonu par mūsu valdību! Lai Pērkons mūs svētī! Lai godāts, visvarenais Pērkons – Debesu Tēvs, kā tas no iesākuma ir bijis, tā tagad un vienmēr lai ir!
  Ar lepnumu pret Tēvzemi, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  P.S. Drošu un uzticamu informāciju par Kovid-19 (Covid-19) pandēmijas norisi Latvijas Republikā var atrast šeit: covid19.gov.lv. Oficiālu informāciju par Kovid-19 (Covid-19) pandēmijas dēļ valstī noteiktajiem drošības pasākumiem un atsevišķiem ierobežojumiem var atrast šeit: mk.gov.lv/lv/covid-19.
  #kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #kroņvīruss # SARS-CoV-2 #valdība #MinistruKabinets #13.Saeima #ValstsPrezidents #drošība #patriotisms #Tēvzeme #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #pacietība #veselība #drosme #Skolnieciņš #svētbirzs

 2. 2021. gads ir iesācies smagnēji. Daudziem šis gads ir smagu izvēļu laiks. Lai arī kovid-19 (covid-19) krīze iet uz beigām, tomēr koronavīruss nekur nav zudis. SARS-CoV-2 vīruss joprojām apdraud mūsu sabiedrības drošību. Tikai no mums pašiem ir atkarīgs kā mūsu valsts un tauta pārvarēs kovid-19 (covid-19) krīzi. Tikai no mūsu pašu rīcības šajā krīzes situācijā ir atkarīga mūsu tautas un valsts labklājība. Tagad uz mūsu pleciem gulstas smaga atbildības nasta par mūsu tautas un valsts nākotni. Pašlaik katra apzinīga pilsoņa pienākums ir vakcinēties pret kovid-19 (covid-19) vīrusu, lai mūsu sabiedrība varētu sasniegt pūļa imunitāti. Laicīga vakcinācija pret SARS-CoV-2 vīrusu glābs manus tautiešus un Tēvzemi no izputēšanas. Vakcīna mums nodrošinās laimīgu nākotni. Būsim Latvijas patrioti ne tikai vārdos, bet arī darbos. Apliecināsim savu mīlestību pret sentēvu zemi vakcinējoties. Mums šī sērga ir jāpārvar! Mums šī sērga ir jāuzvar! Lūgsim Latvju Dievus, lai vakcinācija mūs mīļajā un labajā Latvijā notiktu veiksmīgi! Lūgsim Latvju Dievus, lai kovid-19 (covid-19) sērga pazustu no mūsu sentēvu zemītes robežām! Lai Latvju Dievi mūs svētī! Lai Latvju Dievi mūs pasargā no ļauna!
  Veselību un drošību mums visiem vēlot, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  #kovid-19 #covid-19 #koronavīruss #kroņvīruss # SARS-CoV-2 #vakcinācija #imunitāte #drošība #patriotisms #Tēvzeme #Latvija #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #pacietība #veselība #drosme #Skolnieciņš #svētbirzs

Atstāj komentāru: