Vai Baltkrievija ir nostājusies uz terorisma takas?

Jāatzīst, ka šoreiz Lukašenko ir pārspējis pats sevi un Putina pieņemtie lēmumi un rīcība savu oponentu iebiedēšanā tādi bērnu sļupsti vien ir. Varbūt Lukašenko rīcība ir stūrī iedzīta vilka uzvedība, bet to parādīs laiks, un cerams, ka tā tomēr nebūs.

Kā jau noprotams, runāšu par svētdien notikušo incidentu ar Ryanair reisu FR4978 Atēnas – Viļņa. Kā izriet no plašsaziņas līdzekļu paustās informācijas, lidmašīnai, atrodoties virs Baltkrievijas, vai nu izcēlās konflikts starp pasažieriem un apkalpi, vai arī tika saņemta informācija, ka lidmašīnā ir ievietota sprāgstviela. Runājot par izcēlušos konfliktu, tiek runāts, ka konfliktētāji ir bijuši Baltkrievijas KGB darbinieki.

Visa teātra galvenais mērķis bija Baltkrievijas opozīcijas līderes Svjatlanas Tihanovskas štāba locekļa, opozīcijas medija “Nexta” dibinātāja un galvenā redaktora Romāna Protaseviča aizturēšana.

Protams, ka Baltkrievija šo situāciju atspoguļo sev izdevīgā gaismā. Tas nekas, ka, līdzības runājot, Baltkrievijas pozīcija ir līdzvērtīga Putina “muļķa” laišanai, atbildot uz jautājumu – kā tad separātisti Ukrainā iegūst jaunāko Krievijas izstrādāto bruņojumu.

Tagad paskatīsim, kas tad reāli ir noticis, paturot sākumā prātā kā scenāriju par sprāgstvielām uz lidmašīnas klāja, tā arī versiju par pasažieru konfliktiem ar apkalpi.

Kā vienā tā otrā gadījumā lidmašīnai ir jānolaižas. Tā ir taisnība, tikai – lidmašīnai jānolaižas tuvākajā lidlaukā.

Ja paskatāmies Flightradar24 datus, tad pat ar neapbruņotu aci un bez mērījumu veikšanas redzams, ka reisam FR4978 Atēnas – Viļņa tā kursa mainīšanas punktā tuvākais lidlauks bija Viļņā, nevis Minskā.

Līdz ar to pat tad, ja uz attiecīgā borta būtu bijušas kaut kādas problēmas, tad atbilstoši vispārpieņemtajai praksei lidmašīnai bija jānolaižas Viļņā.

Tagad paskatīsim vienu citu elementu. Proti, iznīcinātāja MiG -29 iesaisti.

Nelielam ieskatam: pasažieru lidmašīnai Baltkrievijas gaisa telpa bija jāšķērso aptuveni 300 km platā nogrieznī. Konkrētās lidmašīnas lidošanas vidējais ātrums ir aptuveni 800 km/h. Cik ilgs laiks ir nepieciešams, lai šķērsotu Baltkrievijas gaisa telpu, lai katrs aprēķina pats, bet pārāk ilgu laiku tas neprasa.

Līdz ar to bezmaz vai jāatzīst, ka Baltkrievija ir izstrādājusi ļoti efektīvu informācijas aprites sistēmu, ja civilās lidmašīnas dēļ tik ātri paceļ gaisā iznīcinātāju pēc Lukašenko pavēles1. Ja tas būtu noticis standarta procedūras ietvarā, viena lieta bet, šajā gadījumā – raisa vairāk jautājumu nekā uzslavu, īpaši, ja gala rezultātā bumbas vai konfliktētāju vietā no lidmašīnas tiek aizvests un aizturēts Baltkrievijas opozīcijas pārstāvis.

Līdz ar to, atmetot visas Baltkrievijas puses sagatavotās pasaciņas, ņemot vērā notikumu gaitu, notikušais liecina ne par ko citu kā nolaupīšanu, apdraudot daudzu cilvēku dzīvību un drošību, rupji ignorējot starptautiskās tiesību normas. Faktiski – varam runāt par valsts organizētu terorismu.

Turklāt pieļauju, ka šis tas te ir aizgājis greizi. Proti, lidmašīnas pagriešanas punktam vajadzēja būt daudz agrāk, lai nerastos lieki jautājumi, kamdēļ tā tika nosēdināta Minskā. Piekritīsiet, ja lidmašīna tiktu pagriezta daudz ātrāk, pirms Minskas, notikušais izskatītos daudz loģiskāk. Līdz ar to – secinājums, ka Baltkrievijas drošības iestādes jau sākotnēji izplānotu operāciju nespēj īstenot bez kļūdām. Tiesa, te viņiem ir ļoti lielas līdzības ar Krievijas kolēģiem, kuri arī veselu virkni operāciju ir izgaismojuši.

Tomēr šajā visā es uzdotu vienu jautājumu – kādi iemesli lika Lukašenko tā rīkoties, apzinoties, ka neizbēgami sekos starptautiskā reakcija. Kādi iemesli bija, lai R.Protaseviča aizturēšanai izmantotu šādus paņēmienus.

Viens no izskaidrojamiem iemesliem būtu, ka R. Protaseviča rīcībā ir kādi materiāli, kuru publicēšanas gadījumā atklātos kaut kas tāds, kas līdz šim nav bijis zināms un spēcīgi ietekmētu Lukašenko un ne tikai. Turklāt būtu informācija, ka viņš to grasās darīt tuvākajā laikā.

Vēl, manuprāt, visnotaļ būtisks ir jautājums, vai Lukašenko aktivitātes ir notikušas bez Putina ziņas un vai šī notikuma aizsegā netek plānots pavisam kas cits un daudz lielākā apmērā?

Jebkurā gadījumā, lai nepieļautu līdzīgu gadījumu atkārtošanos, vai nu no Baltkrievijas, vai Krievijas puses, starptautiskajai sabiedrībai vajadzētu reaģēt nekavējoties un visnotaļ asi. Cerams, ka kaut kas tāds arī būs.

1 https://ria.ru/20210523/lukashenko-1733570963.html

Avots: pietiek.com

2 comments

  1. Neesiet naivi. To teroraktu nepārprotami izstrādāja moskovijas kaganātā, lai Baltkrieviju ievilktu savos apskāvienos un būtu iemesls Baltkrievijā izveidot moskovijas kaganāta karabāzes un tādejādi censties novilcināt moskovijas kaganāta sabrukumu.
    Nesaprotu, kāpēc par to skaidri un nepārprotami nerunā NATO un Civilizētās Pasaules politiķi.
    Bet – raša ir kārtējo reizi ir kļūdījusies – tā neņem vērā, ka Baltkrievijas režīma priekšgalā ir sociopāts un narciss un patoloģisks melis (kā jau visi sociopāti un narcisi), kurš pavisam drīz atkal “uzmetīs (cietumnieku “feņa”)” kremli, jo pats grib būt galvenais kolchoza priekšsēdētājs.

  2. Un vēl – rakstā nav viena būtiska, ļoti svarīga lieta – info uz epastu no “teroristiem” pienāca tad, kad īstie teroristi – baķkas režīms jau bija pacēlis gaisā MIG un draudēja notriekt pasažieru debešīnu.

Atstāj komentāru: