Site icon Vatastānas hronika

Spoku ciemats Čukotkā, kas reiz slēpa PSRS kodolgalviņas un raķešu bāzi

Starp postpadomju pamestajām militārajām bāzēm Krievijā, Anadyr-1 (Gudym), iespējams, ir baismīgākā no visām. Tā atradās ideoloģiskā ienaidnieka – ASV tuvumā, un tajā agrāk glabāja kodolgalviņas raķešu bāzei, kuru mērķis bija Aļaska, Vašingtonas štats, Kalifornija un Dienviddakota.

Ir aizdomas, ka Krievijai ir vismaz 15 šādas, slepenas pilsētas. Šīs “slēgtās pilsētas” valdība ir oficiāli klasificējusi, un to nosaukumi un atrašanās vieta nav zināma, tās nav redzamas kartēs, nekādas ceļa zīmes jūs uz tām nenovirzīs, un ārzemnieku apmeklējumi ir stingri aizliegti.

Vēl 1961. gadā slēgtā pilsēta Anadyr-1 tika uzcelta Čukotkas subarktiskajā klimatā, lai aizsargātu padomju varu. Oficiāli pilsētu sauca par “Anadyr-1”, bet vietējie iedzīvotāji to nosauca par Gudimu (Гуды́м), par godu pulkvedim Gudimovam, kurš uzraudzīja būvniecību un uzreiz pēc būvniecības pabeigšanas noslēpumainos apstākļos izdarīja pašnāvību.

Gudimas vēsture salīdzinoši nesen ir beigusies. Pēdējās militāro iekārtu tehnikas tika demontētas 2002. gadā. Visi pieci tūkstoši iedzīvotāju (galvenokārt militārpersonas un viņu ģimenes) ir pametušas aptuveni piecdesmit koka un akmens ēkas, lidostu un militāro bāzi.

Cauri visai Gudimai stiepjas koka konteineri. Tie satur sakaru līnijas un caurules. Skarbā klimata dēļ neko nevar aprakt sasalušajā augsnē.

Šī agrāk bijusi ēdnīca.

Vietējās aptiekas grīda ir pārkrauta ar kartupeļu konserviem.

Katra pamestā ēka un katra no šīm ķiverēm bija padomju nodokļu maksātāju piespiedu ieguldījums.

Ziemeļu vasaras ir īsas un vēsas. Sniegs nekūst pat jūnijā.
Šī slepenā vieta izmantoja trīs vai četras RSD-10 pionieru kodolraķetes. Acīmredzot ar to pietika, lai iznīcinātu pusi kontinenta. Klīst baumas, ka arī šeit tika glabāti nacistu organizācijas Ahnenerbe arhīvi.

Jādomā, ka liela naudas summa tika iztērēta desmitiem līdzīgu objektu celtniecībai un uzturēšanai visā valstī. Varam tikai spekulēt, kur šo naudu varēja labāk ieguldīt. Galu galā slepenie objekti ir sabrukuši. Un tajā pašā laikā arī šodien Krievija joprojām meklē jaunus valsts ienaidniekus, nevis paaugstina dzīves līmeni.

Exit mobile version