Putina oligarhi un viņu īpašumi Latvijā: Ališers Usmanovs

Pie masīva dzelzs žoga un dzīvžoga ieskauta muižas cienīga kompleksa vārtiem Jūrmalā, Kāpu ielā 51, saulītē zviln divi suņi. Viņi ir vienīgā dzīvības pazīme lielajā pagalmā, kur bez villas vīd arī atpūtas nams un sarga māja. Blakus esošo īpašumu remontē, uz žogiem ielas garumā regulāri izkārti uzraksti “pārdod” vai “izīrē”. Pārejot kāpai pa labiekārtotu celiņu, līdz jūrai nav pat simts metru.

Šo īpašumu 2014. gada februārī, neilgi pirms Krievijas īstenotās Krimas aneksijas, par 3,9 miljoniem eiro no bijušā “Dzintara” īpašnieka Iļjas Gerčikova nopirka par vienu no Krievijas bagātākajiem cilvēkiem dēvētā miljardiera Ališera Usmanova sieva Irina Vīnere – Usmanova (Irina Viner-Usmanova) un viņas dēls Nātans (Natan Viner).

Pēc Zemesgrāmatas datiem, šobrīd tā pieder Usmanova padēlam. Viņš uz šī pirkuma pamata ir ieguvis Latvijas zelta vīzu jeb termiņuzturēšanās atļauju (TUA), kas ir derīga līdz 2025.gadam, liecina Re:Baltica rīcībā esošā informācija. Tas līdz šim publiski nebija zināms.

Latvija nav vienīgā ES valsts, kur patverties, ja negribas dzīvot Vladimira Putina režīmā. Vīneram ir arī uzturēšanās atļauja Vācijā, kur Usmanovam pieder iespaidīgi īpašumi.

Usmanovu Jūrmalas īpašuma vārti un sānskats. Kompleksu no svešām acīm slēpj dzīvžogs.
FOTO: Sanita Jemberga

Apmēram 15 minūšu brauciena attālumā īpašums pieder arī Usmanova māsai. Gulbakhora Ismailova pusmiljonu ASV dolāru vērtu dzīvokli Jūrmalā iegādājās 2014.gada maijā, jau pēc Krimas aneksijas. Dzintaru 13/15 ir tipisks uzturēšanās atļauju pircēju īpašums – visa iela pilna ar tādiem. Balti-brūni-bēšas mājas, lieli panorāmas logi, uz verandām un balkoniem vasaru gaida sauļošanās krēsli, bet ziemā uz piemājas apsnigušajām ietvēm pat nav pēdu.

Uz šī īpašuma pamata gan Ismailova, gan viņas vīrs ieguva Latvijas “zelta vīzas”, taču tās kopš 2016. gada nav atjaunotas. Dzīvoklis Jūrmalā arvien ir viņas īpašumā. Arī šie fakti ir jaunums.

Ēka, kurā viens no augšstāvu dzīvokļiem pieder Ališera Usmanova māsai Gulbakhorai Ismailovai. No tiem logi paveras uz jūru turpat aiz kāpas.
FOTO: Sanita Jemberga

Usmanova preses dienestā norādīja, ka viņš nekad neesot ieguvis aktīvus no Krievijas valdības vai piedalījies privatizācijā, bet gan tos pircis otrreizējā tirgū vai veiksmīgu investīciju rezultātā. Naudu savai māsai Gulbakorai viņš dāvinājis kā ģimenes loceklei un tās izmantošana ir tikai viņas darīšana. Ar padēlu Nātanu Vīneru viņam neesot ne personisku, ne biznesa attiecību, tāpēc arī neesot pamata aizdomām, ka īpašums pirkts par Usmanova naudu.

Eiropas Savienība (ES), iekļaujot Usmanovu sankciju sarakstā, raksturoja viņu kā vienu no Vladimira Putina cienītākajiem oligarhiem, kurš pārstāvējis Krievijas prezidenta biznesa intereses un apkalpojis finanšu plūsmas.

Ališera Usmanova jahta “Dilbar”, kas nosaukta viņa mātes vārdā, tiek uzskatīta par vienu no lielākajām pasaulē. Tās vērtību lēš ap 600 – 735 miljoniem ASV dolāru. Uz jahtas ir divi helikopteru nolaišanās laukumi un milzīgs iekštelpu baseins. Tās gada apkopes izmaksas tiek lēstas ap 60 miljoniem ASV dolāru.
FOTO: Reuters / Scanpix

Taču sankcijas saudzē uzņēmumus, kuros viņam pieder mazāk par pusi akciju, un neaptver viņa ģimenes locekļus. Līdz ar to ģimenes Latvijas īpašumiem pagaidām nekas nedraud.

Kas ir “Navaļnija 35”?

Usmanovs ir viens no 35 Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija nosauktajiem cilvēkiem, kuri palīdz finansēt un noturēt Putina režīmu, apkarot opozīciju, vienlaikus paši kļūstot bagāti uz Krievijas iedzīvotāju rēķina. Navaļnijs Rietumus jau sen lūdza viņus sankcionēt, bet tas notiek tikai šobrīd, pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Mēs izmeklēšanā “Navaļnija 35” pievienojām arī viņu pirmās pakāpes radiniekus, kopā ap 170 cilvēku, un sākām viņus meklēt dažādu valstu reģistros. Šī publikācija ir tikai pirmā daļa – datu bāzei tiks pievienoti arvien jauni oligarhi.

“Putinam pietuvinātie turpina izmantot savu priviliģēto stāvokli, lai izlaupītu Krievijas valsti, paši kļūdami bagāti, un ieceltu savus ģimenes locekļus augstākajās varas pozīcijās uz Krievijas iedzīvotāju rēķina. Sankcionētie oligarhi un ietekmīgi Krievijas elites pārstāvji ir izmantojuši savus ģimenes locekļus, lai pārrakstītu aktīvus un slēptu savu ārkārtīgo bagātību,” ieviešot nepieredzētas sankcijas, paziņoja ASV Finanšu ministrija.

Avots: Kuriem Putina loka cilvēkiem ir bāze Latvijā?

Atstāj komentāru: