Vai Krievijai būs jauns karogs?

Gan jau būsiet pamanījuši, ka no pirmajām Krievijas atklātā uzbrukuma Ukrainai dienām tīmeklī (un ne tikai) sāka sāka parādīties jauns Krievijas karogs – balts-zils-balts, bez sarkana. Tie, kas to sākuši izmantot saka, ka tas ir jaunas Krievijas un tās nākotnes karogs bez asinssarkanas svītras un bez Putina.

Pēc maniem novērojumiem, karogs kļūst arvien populārāks. Februāra beigās to redzēju tikai Twitter ierakstos un arvien vairāk lietotāju šo karodziņu sāka ievietot savās profila bildēs sociālajos tīklos. Marta sākumā jauno balts-zils-balts karogu varēja redzēt pretkara protestos, ko Eiropas valstīs organizēja no Krievijas aizbraukušie krievi.

Nav precīzi zināms, no kurienes šis karogs cēlies un kad tieši tas pirmo reizi tika izmantots kā “jaunās Krievijas bez kariem un Putina” karogs. Zināms, ka Novgorodas Republikas mājaslapā šis karogs tiek izmantots vismaz kopš 2010. gada. Faktiski tieši no Novgorodas Republikas (kuras demokrātija pretojās Kremļa autoritārismam) karoga piekritēji ierosina vadīt Krievijas vēsturi – Kremļa impērisko ambīciju gadus uzskatot par lielu kļūdu. Tāpēc karogs ir līdzīgs mūsdienu Krievijas karogam, bet tam nav sarkanas, “asiņainas” svītras.

Apmēram februāra beigās-marta sākumā balti-zili-baltais karogs sāka iegūt popularitāti sociālajos tīklos – sākumā redzēju vairākus ierakstus par šo tēmu Twitter, un pēc tam arvien vairāk lietotāju sāka likt balti-zilu- balti karodziņi vai sirsniņas uz viņu profila bildēm un karoga krāsas viņu kontu aprakstos. Tagad Twitter vien ir tūkstošiem šādu cilvēku.

Un tad arī ielās sāka parādīties karogs. Gandrīz visi ārzemēs dzīvojošo krievu pretkara protesti neizpalika bez balti-zili-balta karoga – tas ir visās fotogrāfijās no šādiem protestiem līdzās Ukrainas, Gruzijas un citiem karogiem. Piemēram, šī fotogrāfija uzņemta Tbilisi:

Un šī fotogrāfija ir no Prāgas:

Citādi šo karogu sauc arī par “baltzils-balts”. Ko paši krievi saka par karogu? Opozīcijas politiķis Vladimirs Milovs piekrita, ka ir jāatsakās no trikolora (trīskrāsas), ar kuru “Putina armija” iebruka Ukrainā, jo šis karogs ir sevi diskreditējis.

Devītajā martā pirmo reizi parādījās un pastāvīgi sāka izmantot baltzil-balto karogu Mihaila Hodorkovska programmā “Gaiss”, savukārt 7. martā Brīvās Krievijas forumā Viļņā oficiāli izskanēja ideja izmantot šo karogu kā “simbolu pretkara un pretdiktatūras kustībai.”

Nesen sociālajos tīklos parādījās video, kur Ukrainai dodas palīdzēt krievu karavīri, kas ir pret Putinu un viņa režīmu. Arī šie karavīri sevi identificēja caur balt-zil-balto karogu:

Kā redzams, jaunās Krievijas karogs uzņem apgriezienus. Cerams, ka pēc Putina bijušās Krievijas Federācijas vairs nebūs un tās vietā būs kas cits. Iespējams, beigsies mūžsenais modelis, kad Kremlis ņem resursus no reģioniem, pretī atdodot nabadzību un diktatūru. Kas būs viņas vietā? Tas vēl nav skaidrs.

One comment

Atstāj komentāru: