Kapu kultūras uzplaukums Krievijā 

Dažas dienas iepriekš, 14.maijā, Novosibirskā notika pirmais Vatastāns kapu kopiņas noformēšanas konkurss. Trīs komandām no Sevastopoles, Omskas un Novosibirskas tika dota viena stunda, lai pēc saviem ieskatiem ierīkotu apbedījuma vietu, izmantojot kapakmeņus, kapu apmalītes, bruģi, plastmasas puķes un visu citu, kas vien ienāk prātā. Pēc tam konkursa žūrija novērtēja izmantotās tehnoloģijas un kapu kopiņas dizainu. Savukārt konkursa uzvarētājs saņēma balvu 20 000 rubļu apmērā (297EUR). Šoreiz to saņēma komanda no Omskas. Pieļauju, ka Omskā šī tēma ir ļoti aktuāla, tāpat kā daudz kur citur Vatastānas Sibīrijā. GRUZ-200 sāk atgriezties mājās! Varbūt arī tāpēc tādi konkursi tiek rīkoti Vatastānā? 

Žūrijas locekle Irina Dolženko, “Konkursa mērķis, pirmkārt, ir izmainīt mūsu patērētāju uztveri par apbedījuma vietu. Vajag, lai cilvēkam atnākot uz kapiem, tie neskumtu, labāk būtu, ja tie atcerētos to labāko, domājot par aizgājušo tuvinieku [respektīvi nevajag domāt par džaveliniem, stugnām, enloviem un spaikiem.]. Tātad komandām ir dots uzdevums, izmantojot pēc iespējas mazāk materiālu, izveidot kaut ko unikālu, jo ne jau visi ir bagāti. [pilns Youtube ar pamācībām, kā visās dzīves situācijās pielietot PET pudeles, skārdenes uz tamlīdzīgus atkritumus].” 

 Novosibirskā no Sevastopoles priekšgalā ar komandieri Tatjanu Fedotovu bija ieradusies komanda ar nosaukumu Delo česķi (Goda Jautājums). 

“Iespaidi ir lieliski. Šādu konkursu rīkošana ir pareiza lieta. Cilvēkiem ir jāparāda, ka apbedījumu vietas ir jālabiekārto. Mēs specializējamies šajā jomā. Mēs arī palīdzam atrast apbedījumu vietas, arī nokrāsojam [lai arī, ko viņa ar to būtu domājusi]. Bieži vien veci cilvēki nav spējīgi sakopt kapu kopiņas, un mēs viņiem palīdzam. Tagad tas ir ļoti populāri. Tas ir pareizi, ka organizatori pastāsta par šo pasākumu plašākai publikai,” norādīja Tatjana.  

Kamenskas kapu pārvaldnieks Konstantīns Kutakovs ar palīgiem stundas laikā ierīkoja kapu kopu precētam pārim, kas ir kremēts un to pelni atrodas urnās. [Konkurss nenotika kapos, visas ierīkotās kapu kopas ir butaforijas bez iemītniekiem]. 

“Tagad ir ļoti lielas problēmas ar zemēm. [Bet kur tad ir pazuduši tie 17 000 000 kvadrātkilometru “varenās Krievijas” zemes, plus vēl okupētā Krimas pussala?] Zeme tagad ir dārgs prieks. Ir vēl jārūpējas par aizgājušo tuvinieku kapu kopām, un ir jārada apstākļi tiem, kuru vairs nav [neko no viņa nevar saprast, ko viņš tur samuldējis],” pastāstīja Konstantīns. 

Konstantīns ir novērojis, ka pārsvarā cilvēki ierodas pie savu tuvinieku kapiem tikai reizi vairākos gados. 

“Vajag paskaidrot cilvēkiem, ka ir iespēja izveidot kaut ko ilglaicīgāku. Betons ar granītu un bruģi – tie ilgi stāvēs. To vajag paskaidrot, ka viņi var vienu reizi kārtīgi pastrādāt un tad varēs ierasties apciemot, nevis sakopt,” pamācīja Konstantīns. 

 

Konkursā pirmo vietu ieguva Natālijas Putiļinas komanda no Omskas piemiņas parka 

“Mēs galīgi nebijām sagatavojušies. Pēdējā brīdī nolēmām piedalīties. Darba gaitā visu izdomājām. Mēs pacentāmies izdarīt tieši tā, kā izskatītos dzīvē. Mēs pielietojām tās tehnoloģijas un materiālus, kas visilgāk saglabās kapu kopu tās sākotnējā izskatā,” pastāstīja sieviete.

Natālija Putiļina izveidoja tādu kapu kopas koncepciju, kur cilvēkam tikai vienreiz gadā  ir nepieciešams iestādīt viengadīgās puķītes. 

“Mēs šodien redzam, kas notiek mūsu kapsētās, un mēs gribētu, lai kultūra mainītos. Diemžēl šodien cilvēki uzskata, ka to var atļauties tikai bagātnieki. To visu var uztaisīt skaisti arī bez lielas naudas,” uzsvēra Natālija. 

Un jā gadu iepriekš Novosibirskā tika sarīkotas sacensības  kapa izrakšanā, [nu tieši laikā, kā teikt pirms speciālās militārās operācijas sākuma Ukrainā]. 

Tikmēr, piemēram, kapsēta Akademgorodkā lēnām pārvēršoties par purvu. Mediji ziņo par biežu applūšanu. Palu ūdeņi bieži vien ilgstoši nosedz lielu daļu kapsētas, izskalojot apbedījumu vietas un iznīcinot pieminekļus. Šopavasar viss notika tādā pašā garā, kapi applūda. Lūk, kā izskatās, ja problēma netiek risināta: 

Avoti: 

Atstāj komentāru: