Sputnik V vakcīnas (ne)veiksmes stāsts

Atkāpjoties no ierastās demagoģijas par sliktajiem Austrumiem un ļauno Putinu, gribētu atzīmēt sasniegumu ar, kuru Krievija varētu lepoties, neskatoties uz to, kādi ētiski vai neētiski eksperimenti notika straujajā vakcīnas Sputnik V izstrādes gaitā, taču vakcīnas pozitīvās puses nomāca valsts propagandas mašinērija un vēlme būt pirmajiem.

Respektīvi, kad Krievijas zinātnieki bija gatavi vakcīnu prezentēt pasaulei, tad Kremļa propagandas rupori to pirms pašiem zinātniekiem pieteica – kā pašu labāko un pirmo vakcīnu pret Covid-19, un kuru nav iespējams salīdzināt ar jeb ko citu.

Lieki piebilst, ka ar tā saucamo informatīvo marketingu nodarbojās tie paši mediji, kuri dažādos laikos ir centušies apgalvot, ka Navaļnija saindēšana ir Rietumu specdienestu inscenējums, Malaizijas Boeing notriekšana virs Donbasa ir Ukrainas bruņoto spēku iznīcinātaju roku darbs, bet Sočos neviens Krievijas sportists nemānījās ar dopingu. Droši vien te arī ir galvenā Krievijas oficiālo mediju problēma un reakcija uz tiem citviet pasaulē, kā dēļ Sputnik V vakcīna netika uztverta nopietni – racionāli noskaņotos cilvēkos ne tikai Rietumos, bet arī pašā Krievijā.

Ja Krievijas vara būtu spējīga domāt daudz stratēģiskāk, tad nacionālās veselības sistēmas intereses tiktu prioritizētas, un tam visam virsroku neņemtu propagandas skurbums. Vara ieturētu pauzi un komentēt vakcīnas efektivitāti piedāvātu neatkarīgiem avotiem.

Piemēram, smagos pandēmijas apstākļos Maskavā tika izvērsta bezprecedenta infrastruktūra vakcinācijai, jo praktiski jebkurš galvaspilsētas iedzīvotājs vēl līdz pērnā gada beigām varēja vakcinēties pret Covid-19 bez maksas. Turklāt sociālajos tīklos parādījās publikācijas ar reāliem antivielu rezultātiem (no neatkarīgām laboratorijām) asinīs pēc Sputnik V vakcīnas. Neskatoties uz visu, cilvēku uzticība vakcinācijai Krievijā ir nemainīgi zema pretēji vidējiem rādītājiem pasaulē, kas netieši arī korelē ar zemo sabiedrības uzticību režīmam un informācijas telpai, kurā dzīvo.

Ilggadīgais propagandas mašīnas darbs noveda pie tā, ka Maskavas iedzīvotāji nepūlējās „ieņemt” mikrorajonu poliklīnikas, un uz februāra vidu pret Covid-19 Maskavā vakcinējušies vien daži simti tūkstošu cilvēku, no kuriem lielākā daļa ir senioru.

Maskavā, lai atjaunoto braukšanas kartes sabiedriskajā transportā (kaut kas līdzīgs etalonam) bija jādodas uz poliklīniku, kur pēc vakcinācijas atvieglojumu saņēmējiem tika atjaunotas kartes. Tiesa, Maskavas vakcinācijas panākumi uz visas Krievijas fona izskatās aizdomīgi, jo provincē ir daudz iedzīvotāju, kuri vēlētos vakcinēties ar Sputnik V, taču tas nav iespējams.

Ja, piemēram, attīstītās valstīs, tostarp arī Latvijā, bija ētiska rakstura diskusijas par to, kuras iedzīvotāju vai profesiju grupas tad pirmās vakcinēt, tad tikai Krievijā šāda morāles dilemma tika atrisināta – padomju domāšanas labākajā koncpetā: viss labākais pēc loģistikas, infrastruktūras un citiem iemesliem pienākas maskaviešiem.

Lai arī kā nebūtu, ir jāatzīst, ka Krievijā cilvēki vēl joprojām nestāv rindā pēc vakcīnas, taču tikmēr otrs vadošais pasaules medicīnas žurnāls Lancet ir publicējis pētījumu, ar kuru saskaņā Sputnik V vakcīna ir ierindojam starp labākajām pašreiz izstrādātajām vakcīnām pret covid-19. Respektīvi, tās efektivitāte (it kā) ir par 90%, kā arī nav konstatētas blaknes, kas to atšķirtu no līdzīgām vakcīnām. Racionāli domājoši cilvēki, kuri pamatoti neticēja Krievijas propagandai, tagad, iespējams, noticētu Lancet publikācijai.

Taču problēma ir daudz plašāka. Vakcīnas Sputnik V piemērs skaidri parāda, ka Krievijas propaganda ir gatava piesavināties jebkuru Krievijas sasniegumu un uzreiz izmantot to, lai stiprinātu valsts „ģeopolitisko ietekmi”. Savukārt visi Krievijas iedzīvotāji, gribot to vai negribot, kļūst par propagandas kampaņu ķīlniekiem.

P.S.

Lieki piebilst, ka nav pieprasījuma, nav arī piedāvājuma, un, kamēr Krievijas iedzīvotājiem būs labi ar savu caru, nekas nemainīsies. Jāņem vērā, ka, visdrīzāk, arī Covid-19 kontekstā tiek slēpta informācija, un, iespējams, ka Krievijā reālo upuru skaits ir vairākas reizes lielāks, nekā oficiālā statistiska. Tāpat arī ir skaidrs, ka Kremlis nespēj nodrošināt pietiekamas jaudas, lai saražotu pašmāju Sputnik V un ar to nodrošinātu visus iedzīvotājus. Lieki arī ir piebilst to, ka pašreiz Kremlis perfekti izmanto vakcīnu Sputnik V ģeopolitiskiem mērķiem, sūtot devas uz citiem draudzīgiem režīmiem, kamēr pašu cilvēki mirst, nesagaidot iespēju izsargāties. Visdrīzāk, Sputnik V ir efektīva vakcīna, bet Kremlis ar saviem propagandas suņiem ir panācis pretēju efektu, nekā tad, ja būtu rīkojušies apdomīgi. Taču Gelendžikas pils un pieguļošā teritorija perfekti atspoguļo Krievijas varas elites domāšanu…

Autors: Kirils Martinovs

Atdzejoja un P.S. autore: Janīna

https://novayagazeta.ru/articles/2021/02/14/89212-sputnik-protiv-novichka

One comment

 1. Saltā ziema jau iet uz beigām. Šogad ziema bija īpaši auksta. Varēja gan slēpot, gan slidot. Tik diemžēl šos ziemas priekus aizēnoja kovid-19 (covid-19) pandēmija. SARS-CoV-2 vīruss ir nelūgts ciemiņš mūsu zemē. Ministru kabinets Latvijas Republikā ir izsludinājis ārkārtas stāvokli līdz 6. aprīlim. Pašreiz visā Latvijā ir ieviesti stingri ierobežojumi, lai mazinātu saslimstību ar šo ļauno vīrusu. Ārkārtas stāvokļa laiks šķiet nepatīkams un sagādā daudz sadzīvisku grūtību. Par spīti ārkārtējam stāvoklim valstī, saglabāsim savās sirdīs un prātos mieru. Nenokārsim degunu grūtību priekšā! Ticēsim labajam, ticēsim Latvju Dieviem. Atvērsim savā namā logu un ielaidīsim Latvju Dievu dievišķo enerģiju savā mājoklī. Kvēpināsim kadiķa zariņus un vērmeļu buntes, lai attīrītu savu mājokli no negatīvas enerģijas. Iedegsim zaļu svecīti uz galda par godu Dabas Mātei – mūsu mīļajai un labajai Dievietei. Iedegsim dzeltenu svecīti uz galda par godu Laimai – Likteņa Dievietei. Iedegsim pelēku svecīti uz galda par godu Veļu Mātei – Nāves Dievietei. Iedegsim tumši zilu svecīti uz galda par godu Pērkonam – Debesu Tēvam. Iedegsim baltu svecīti uz galda par godu mūsu drosmīgajiem un brīvajiem sentēviem. Lūgsim Latvju Dievu svētību no visas sirds. Ar ticību Latvju Dieviem pārvarēsim šo kovid-19 sērgu kopā. Nepadosimies, mani mīļie tautieši! Tikai vienota tauta ir spēks. Būsim brīvi savā sentēvu pagāniskajā ticībā! Būsim vienoti kā tauta ticībā Latvju Dieviem! Latvju Dievi ar prieku uzklausīs mūsu lūgšanas. Kopš senseniem laikiem Latvju Dievi ir palīdzējuši mūsu tautai pārvarēt krīzes, grūtības un nelaimes. Arī šoreiz Latvju Dievi mums palīdzēs un neatstās mūs nelaimē vienus! Latvju Dievi vienmēr ir mums līdzās. Lai Latvju Dievi svētī katru no mums, kas viņiem tic! Lai Latvju Dievi stāv mums klāt! Lai Latvju Dievi pasargā mūs no ļauna!
  Ar labestību un mīļumu, Skolnieciņš no svētbirzs [Latvju Dievu dēls]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība 🙂
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  #LatvjuDievi #Pērkons #Laima #Māra #VeļuMāte #DabasMāte #LatvjuDievuSvētība #pagāni #kadiķis #vērmele #rituāli #buršanās #ticība #lūgšanas #PozitīvāEnerģija #saticība #iecietība #sapratne #svētbirzs

Atstāj komentāru: