Pagājuši jau 11 gadi kopš 2008. gada notikumiem Gruzijā: Vatastānas ofensīva turpinās

Kamēr pārējā pasaule 2008. gada augustā bija aizņemta ar Vasaras olimpiskajām spēlēm Pekinā, Putins izslēdza televizoru un iebruka Gruzijā. Desmitgadi vēlāk tūkstošiem vatņiku karavīru joprojām nav atraduši ceļu mājup un atrodas Abhāzijā un Dienvidosetijā ‒ reģionos, kas veido piekto daļu no Gruzijas starptautiski atzītās teritorijas.

Vatastānas spēki apdraud ne tikai Gruziju, bet arī nozīmīgākos tranzīta posmus, dzelzceļus un cauruļvadus, kas savieno Eirāzijas sirdi ar Eiropu. Abi okupētie reģioni ir pasludinājuši neatkarību un ir pilnībā atkarīgi no Maskavas drošības un ekonomikas ziņā.

Vatņiku pusē okupācijas zonā patrulē FSB drošībnieki, kamēr Gruzijas kontrolētajā pusē patrulē neapbruņoti Eiropas Savienības novērošanas misijas pārstāvji.

Lai gan 2008. gadā noslēgtais pamiers, kas izbeidza neilgo karu, dod ES misijai tiesības iekļūt okupētajās teritorijās, vatņiki to turpina nepieļaut.

Okupācijas zonas tuvumā skaidri redzamas vatņiku būvētās militārās bāzes, virs kurām redzams plīvojošs Vatastānas karogs, lai gan tās atrodas starptautiski atzītā Gruzijas teritorijā.

FSB bāze pie Odzisi ciema – blakus okupācijas zonai

Kopš 2011. gada FSB un separātistu spēki nodarbojas ar robežu pārvilkšanu: būvējot nelegālus žogus un barjeras, lai nošķirtu komūnas un turpinātu šķelt gruzīnu sabiedrību. Ir bijuši gadījumi, kad gruzīni dodas gulēt Gruzijā, bet nākamajā rītā jau pamostas okupētajā valsts teritorijā, jo vatņiki pa nakti ap viņu mājām uzbūvējuši žogu ‒ kurš gan negribētu tādus kaimiņus? Lauksaimnieki tiek nošķirti no savas labības, un dažos gadījumos ciemati tiek pārdalīti uz pusēm.

„Es aizgāju gulēt Gruzijā. Kad pamodos, atrados jau Dienvidosetijā,” stāsta Dato Vanišvili, 81 gadus vecs zemnieks. Viņš tagad ir nošķirts no savas ģimenes, kas dzīvo Gruzijas kontrolētajā teritorijā. „Es vairs nevaru apciemot savas meitas,” viņš sūdzas.

Levans Kipšidze atklāj, kā Krievijas karavīri Tamaršeni ciemā vietējiem zemniekiem deva 72 stundas, lai novāktu ražu un pazustu ‒ pavisam. „Šoreiz viņi savāca desmit hektārus. Tas var notikt jebkur. Tas var notikt jebkurā laikā. Un neviens to nespēj apturēt.”

Tikmēr Kurvaleti ciems, kurā dzīvo aptuveni 700 cilvēku, ir burtiski sadalīts uz pusēm. Mūzikas skolotāja Zizi Kurmašvili skaidro, ka ciems reiz zēlis un plaucis ‒ tajā bijuši milzīgi ābeļu, plūmju un persiku dārzi, un tirgū vienmēr valdījusi kņada. Taču tagad viņu zeme un ūdens ir nozagti, un vietējiem iedzīvotājiem vairs nav ienākumu avotu.

The Heritage Foundation veiktajā pētījumā atklāti 56 gadījumi 48 dažādas vietās, kad Putins spēlējies ar krītiņiem un pārzīmējis Gruzijas robežas ‒ rīcība, kuru ikviens, kam smadzeņu vietā nav vate, uzskatītu par nepieļaujamu Gruzijas suverenitātes un teritoriālās integritātes pārkāpumu.

Mēs nedrīkstam aizmirst, ka Krievija ir tā, kas iebruka Gruzijā, nevis otrādi. Vatastānas imperiālistiskajām tieksmēm nav vietas 21. gadsimtā.

https://www.heritage.org/global-politics/commentary/10-years-after-putins-invasion-russia-still-occupies-parts-georgia

Atstāj komentāru: